Gvazdikų ligos: Fuzariozė, Septoriozė, Heterosporiozė

Fuzariozė. Liga gali pasireikšti bet kuriuo gvazdikų augimo metu, tačiau dažniausiai ji pasirodo prieš žydėjimą. Pagal ligos pobūdį galima išskirti tris pagrindines fuzariozės formas: vytulį, stiebo ir šaknų puvinį. Iš pradžių vytulys pasireiškia tuo, kad lapai išblykšta, pradeda gelsti ir vysti, kol pagaliau nuvysta ir sudžiūsta visas augalas. Jei gvazdikai serga vytuliu, gvazdike nematyti puvimo požymių, tik vandens indai būna rudos spalvos. Pasitaiko, kad vysta, gelsta ir žūva tik atskiros atžalos arba pusė augalo.

Jeigu liga pasireiškia stiebo puviniu, tada prie žemės pradeda pūti stiebas. Jei gvazdikai serga šaknų puviniu, kai kurios šaknys tarpais būna parudusios arba kiek paraudusios, o kai liga išsivysto stipriau, didesnė šaknyno dalis būna supuvusi. Tačiau gana dažnai viena ligos forma pereina į kitą arba sergančiame augale aptinkamos visos trys ligos formos. Pasitaiko, kad pūva ir butonai.

Augalą vytuli dažniausiai sukelia Fusarium dianfhi Prill. ef Del. arba retesniais atvejais Verticillium cinerescens Wr. grybai, o puvinius—Fusarium avena¬ceum (Wr.) Sacc., F. herbarum (Cda.) Fr., F. scirpi L. ef F., F. sporofrichioides Sherb., F. poae Wr. ir kiti šios genties grybai. Gana dažnai ant pažeistos, daugiausia apatinės augalo dalies, ypač jei drėgnas oras, atsiranda balsva grybiena bei šviesiai rožiniai spuogeliai, minėta ligos sukėlėją — Fusarium genties grybu sporu telkiniai. Be jų, šaknies puvinius dar gali sukelti ir kita genčių grybai Rhizoctonia, Alfernaria, Phytophthora. Oro srovėmis, o dar geriau su lietaus lašais nuo sergančiu augalų grybu sporos arba grybiena patenka ant sveikų augalų, ir liga tokiu būdu plinta toliau. Infekcijos šaltiniu būna ir užkrėsta dirva, kurioje grybai augalų liekanose gali išlikti gyvybingi keletą metų. Liga gali plisti ir su augalu sėklomis. Liga dar labiau plinta, kai gvazdikai sužeidžiami sodinant bei prižiūrint. Ši liga plačiai paplitusi ir gvazdiku augintojams padaro daug nuostolių.

Kovojant su fuzarioze, reikia auginti tik atsparias gvazdikų veisles. Šiltnamiai turi būti vėsūs ir gerai vėdinami, nes optimali ligai vystytis temperatūra yra 21-26° C. Vengti drėgmės pertekliaus, naikinti sergančius augalus arba pažeistas jų dalis. Dirvą gerai patręšti fosforo ir kalio trąšomis. Vengti azoto trąšų pertekliaus ir šviežio, neperpuvusio mėšlo. Ligai stipriai pasireiškus, pakeisti žemę arba dezinfekuoti ją 1% formalinu. Sėklas rinkti ir imti auginius dauginimui tik nuo sveiku augalų.

Septoriozė. Ant lapų, stiebu ir taurėlapių atsiranda šviesiai rusvos iki pilkai žalsvo atspalvio apskritos arba netaisyklingos formos, gana didelės tamsiai vio