Sau 1, 2020
154 Views

Adonis – tai daugiametė žolė su trumpu šakniastiebiu

Written by

Anksti pavasarį, tuoj pat nutirpus sniegui, atėjus šiltoms saulėtoms dienoms, TSRS europinės dalies ir Vakarų Sibiro miškastepių ir stepių zonose pasirodo pavasarinis adonis, arba, kaip jį liaudis klaidingai vadina, gaisrena. Augalo pavadinimas kilo iš mitologinio finikiečių ir asirų mirštančios ir atgyjančios augalijos dievo Adonio vardo. Tai daugiametė žolė su trumpu šakniastiebiu, kuris tankiai paaugęs rusvai juodomis virvinėmis šaknimis. Stiebas iki 40 cm aukščio. Žiedai pavieniai, iki 40-60 mm skersmens, ryškiai geltoni.

Kaip vaistinė žaliava, vartojama visa antžeminė augalo dalis. Ji pjaunama nuo žydėjimo pradžios iki vaisiukų byrėjimo pradžios, kol nepradėję gelsti lapai. Džiovinama skubiai, bet ne saulėje. Augalas turi širdį veikiančių glikozidų, kurie nesikaupia organizme (ne taip, kaip rusmenės). Adonio preparatai gerina širdies darbą, stiprina širdies raumenį, ramina nervų sistemą.

Dar XVII amžiuje liaudies medicina adonį vartojo įvairioms širdies ir inkstų ligoms, traukuliams ir isterijai gydyti. Daugiau kaip prieš 100 metų buvo paskelbtas pirmasis mokslinis straipsnis apie adonio gydomąjį veikimą. Sausas šios pavasarinės gėlės ekstraktas yra vienas adonio-bromo tablečių komponentų. Farmacijos pramonė iš adonio gamina keletą preparatų, pavyzdžiui, adonizidą (adonio ir kordiamino lygių dalių mišinys), taip pat kompleksinį preparatą kardiovaleną, į kurio sudėtį, be adonizido, įeina pilkšvojo tvertiko šviežios žolės sultys, gudobelės vaisių ekstraktas, valerijono tinktūra, kamparas, bromidas.

Adonio antpilui gauti 2-6 g žolės užplikinama vakare stikline verdančio vandens, rytą iškošiama ir geriama po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną po valgio Palyginti su kitais širdį veikiančiais vaistais, adonio preparatai pasižymi tuo, kad labiau skatina šlapinto rimą, o tai naudinga ligoniams, sergantiems vadinamąja širdies edema (pabrinkimu).

Rusų psichiatras V. Bechterevas praeitame amžiuje rekomendavo vartoti adonį kartu su bromu ir kodeinu (Bechterevo mikstūra) nervų ir psichinėms ligoms gydyti, esant labai sujaudintai centrinei nervų sistemai, alkoholinėms psichozėms, nuomariui gydyti.

Domėjimasis adoniu gėle, apgaubta senovės graikų mitologijos motyvais, nemažėja. Šalia pavasarinio adonio, kaip jam prilygstančios, pradėta plačiau vartoti kitos įvairios jo rūšys auksaspalvis, vasarinis, amūrinis, turkestaninis.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.