Geg 25, 2022
721 Views

Ankstyvasis šalpusnis – daugiametis, žolinis augalas

Written by

Ankstyvasis šalpusnis priklauso graižažiedžių (Compositae) šeimai. Tai daugiametis, žolinis augalas. Būdinga tai, kad jis mūsų sąlygomis žydi anksti pavasarį, kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje; iš šakniastiebių išauga žiediniai stiebai, ant kurių būna pavieniai graižai; jų liežuviniai žiedeliai geltonos spalvos. Stiebams sudžiovus, pradeda vystytis lapai, kurių apatinė pusė pilkai pūkuota, viršutinė — tamsiai žalia.

Auga sunkesnėse dirbamose dirvose, drėgnesnėse atšlaitėse ir kt. Medicinos reikalams vartojami žiedai ir lapai (Flores Farfarae, Flores Tussilaginis, Folia Farfarae, Folia Tussilaginis). Liaudies medicinoje ypač plačiai vartojami lapai, rečiau — žiedai. Į vidų imami dažniausiai atsikosėjimui palengvinti, o kaip išoriniai naudojami esant įvairiems patinimams, sumušimams ir t. t. Mokslinėje medicinoje vartojami sutrikus kvėpuojamiesiems takams (Species pectoralis).

Lapuose ir žieduose aptinkama tų pačių medžiagų, tačiau jų kiekybinis santykis būna skirtingas. Graižuose randarna flavonų žymiai daugiau, negu lapuose. Aplamai randama: gliukozido tusiliagino, inulino, rauginių ir gleivinių medžiagų, eterinio aliejaus. Pelenuose yra žymus kiekis mangano junginių.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.