Geg 22, 2022
81 Views

Balinis ajeras daugiametis augalas priklauso ajerinių šeimai

Written by

Balinis ajeras priklauso ajerinių (Araceae) šeimai. Mūsų respublikoje paplitęs augalas. Upių ir ežerų pakraščiais sudaro ištisus plotus. Tai daugiametis augalas; atgabentas į mūsų kraštą iš Azijos XIV šimtmetyje, puikiai aklimatizavosi, tačiau sėklų nesubrandina ir dauginasi vegetatyviniu būdu. Persai ir arabai paruoštus šviežius šakniastiebius vartoja valgiui.

Vaistinei žaliavai gaminti šakniastiebiai kasami rudenį arba anksti pavasarį, kurie džiovinami neaukštoje (35°C) temperatūroje. Sudžiovinta žaliava vadinama Rhizoma Calami aromatici, Rhizoma Acori, Rhizoma Acori europaei.

Šakniastiebiuose svarbiausios medžiagos yra šios: 2—3 eterinio aliejaus, kurio svarbiausieji komponentai yra azoronąs, eugenolis ir įvairūs terpenai, kartusis gliukozidas, akorinas, alkaloidas kalaminas, trimetilaminas, kalamininė rauginę rūgštis, krakmolas ir kt. Pasak Tokino, šakniastiebiuose yra fitoncidų.

Šakniastiebiai vartojami terapijoje užpilo (Infusum), nuoviro (Decoctum), eterinio aliejaus (Oleum Calami) ištraukų (tinctura) pavidalu. Dažniausiai vartojama virškinimui pagerinti, šlapimo išsiskyrimui padidinti. Kaip išoriniai tinka aromatinėms vonioms ruošti ir plaukų slinkimui sulaikyti. Pagal dr. Carnovski sėkmingai vartojamas sustiprinti balso stygoms. kramtomi šakniastiebiai. Be to, šakniastiebiai plačiai naudojami likerių pramonėje kaip aromatinė, kvapą ir skonį gerinanti žaliava.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.