Lie 20, 2020
516 Views

Bijūnas išvertus iš graikų kalbos reiškia „gydymo dievas”

Written by

Psichinė būsena, geras poilsis daug priklauso nuo to, kaip žmogus miegojo. Tačiau kai kurių žmonių miegas sutrinka dėl vienų ar kitų priežasčių ir reiškiasi nemiga. Yra daug nemigos gydymo būdų, iš kurių tam tikra vieta tenka migdomiesiems preparatams. Bet jų griebtis nemigos atveju reikia kaip galima rečiau vartoti juos tik rekomendavus gydytojui. Sistemingai Vartojant smarkiai veikiančius migdomuosius vaistus, gali atsiimti nenormalus jų potraukis. Užmigti dažniausiai galima ir be smarkiai veikiančių vaistų.

Kartais tam padeda tokie nenuodingi raminamieji preparatai, kaip valerijonas, sukatžolė, bijūnas. Bijūnas išvertus iš graikų kalbos reiškia „gydymo dievas”, bet liaudyje žinomas pinavijos, panavijos vardu. Šio dekoratyvinio ir vaistinio augalo pavadinimas atsirado žiloje senovėje ir yra apgaubtas legendų. Netankiuose Vakarų Sibiro ir Altajaus miškuose ir priekalnių šlaituose gegužės pabaigoje birželio pradžioje pasirodo žydintis nuostabusis, arba sibirinis, bijūnas. Vietomis šis ryškiai raudonais arba rožiniais žiedais augalas sudaro savitą puikų ryškų kilimą.

Požeminė jo dalis susideda iš daugiadalio šakniastiebio su mėsinga šaknimi, kuri turi stiprų kvapą ir yra saldaus skonio. Be Altajaus ir Sibiro, bijūnas pasitaiko Sverdlovsko, Permės, dos, Archangelsko srityse, Komijos ATSR, Baikalo ežero rajone. Augalas turi rauginių, saldžiųjų (iki 10%), dervinių, eterinių medžiagų, organinių rūgščių, alkaloidų, mikroelementų, ypač stroncio, chromo, ir beveik 80% krakmolo. Liaudyje gydymui bijūnas vartojamas sergant skrandžio opalige, esant kraujavimams, paralyžiui, sergant nuomariu. Šaknų vertina ir Tibeto medicinos gydytojai kaip vaistą skrandžiui gydyti ir vaistą, padedanti sergant nervų ligomis.

Gydymui vartojama ne tik šaknis, bet ir antžeminė augalo dalis žydėjimo metu. Klinikiniai ir farmakologiniai tyrimai parodė, kad vaistai iš bijūno veikia raminamai, gerina miegą, didina apetitą, pašalina galvos skausmą. Spiritinė tinktūra, vartojama gydytojui paskyrus, gali padėti grąžinti sergančiajam liga (o sutrikęs miegas ir yra vienas ligos požymių) ramybę, pusiausvyrą, padeda gydyti nemigą, širdies ir kraujagyslių ligas. TSRS sveikatos apsaugos ministerijos leista vartoti 10% sibirinio bijūno šaknų ir žolės tinktūrą sergant neurasteja, nemiga ir kai kuriomis kitomis nervų ligomis.

Ji neveikia neigiamai arterinio kraujospūdžio, širdies ritmo, kvėpavimo. Vaistinis preparatas, vartojamas pagal gydytojo receptą, geriamas po 30-40 lašų 3 kartus per dieną mėnesį. Po 10 dienų pertraukos gydymo kursas kartojamas. Tomsko medicinos institute daromi bijūno preparatų klinikiniai tyrimai skrandžio opai gydyti. Eksperimentais su gyvuliais nustatyta, kad augalo tinktūra pasižymi antispazminiu veikimu.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.