Vas 28, 2023
222 Views

Chrizantemos, dažnai vadinamos tiesiog Skaistažiedė

Written by

Chrizantemos, dažnai vadinamos tiesiog Skaistažiedė, yra Asteraceae šeimos žydinčių augalų gentis. Jos kilusios iš Azijos ir šiaurės rytų Europos ir auginamos visame pasaulyje dėl dekoratyvinių žiedų.

Chrizantemos yra žoliniai daugiamečiai augalai, kurių aukštis, priklausomai nuo veislės, gali būti nuo kelių centimetrų iki kelių pėdų. Jos turi dantytus lapus ir išaugina didelius, ryškius žiedus, kurie būna įvairių spalvų: balti, geltoni, rožiniai, rožiniai, raudoni ir violetiniai. Chrizantemos dažnai siejamos su rudeniu ir yra populiarios gėlės rudens parodoms.

Yra daug skirtingų chrizantemų rūšių, pvz:

Sodo chrizantemos: Tai dažniausiai auginamos chrizantemos, kurios paprastai auginamos kaip lauko dekoratyvinės gėlės. Jos gali būti įvairių spalvų ir dažnai naudojamos sodo lysvėse ir apvaduose.

Purškiamosios chrizantemos: Šios chrizantemos yra smulkesnių žiedų nei sodo chrizantemos ir ant vieno stiebo gali būti daug žiedų, todėl jos populiarios gėlių kompozicijose.

Pagalvėlinės chrizantemos: Jos yra žemos, augančios žemai ir augina smulkius, glaudžiai susitelkusius įvairių spalvų žiedus.

Voratinklinės chrizantemos: Jos turi ilgus, plonus žiedlapius, kurie suteikia joms voratinklinę išvaizdą ir yra populiarios dėl savo unikalios išvaizdos.

Chrizantemas paprastai lengva auginti, jas galima auginti įvairiomis sąlygomis – nuo visiškos saulės iki dalinio pavėsio. Jos mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį ir reguliarų laistymą, tačiau gali būti jautrios perlaistymui, todėl svarbu leisti dirvožemiui šiek tiek išdžiūti tarp laistymų. Taip pat gali būti naudinga reguliariai tręšti, kad būtų skatinamas sveikas augimas ir žydėjimas. Vietovėse, kur žiemos būna atšiaurios, chrizantemas galima auginti kaip vienmetes arba iškelti ir peržiemoti patalpoje.

Pateikiame keletą bendrų chrizantemų priežiūros patarimų:

Laistymas: Chrizantemos mėgsta tolygiai drėgną dirvožemį, todėl svarbu jas reguliariai laistyti. Tačiau jos gali būti jautrios perlaistymui, todėl tarp laistymų leiskite dirvai šiek tiek išdžiūti. Laistydami venkite sudrėkinti lapus, nes tai gali paskatinti grybelinių ligų plitimą.

Tręšimas: Norint paskatinti sveiką augimą ir žydėjimą, chrizantemos gali būti reguliariai tręšiamos. Naudokite subalansuotas, vandenyje tirpias trąšas ir laikykitės pakuotės nurodymų dėl tręšimo normų ir laiko.

Saulės šviesa: Chrizantemos paprastai mėgsta saulę, bet gali pakęsti ir pavėsį. Jei gyvenate karštame klimate, joms gali būti naudinga šiek tiek pavėsio po pietų, kad būtų apsaugotos nuo karščiausios dienos dalies.

Genėjimas: Kad chrizantemos augtų vešliau ir augtų daugiau žiedų, pavasarį, kai jos užauga maždaug 6 cm aukščio, patrumpinkite jų stiebų galus. Taip pat galite nupjauti nužydėjusius žiedus, kad žydėtų daugiau žiedų.

Priežiūra: Chrizantemos paprastai ištvermingos, tačiau vietovėse, kur žiemos būna atšiaurios, jas galima šiek tiek apsaugoti nuo žiemos. Rudenį mulčiuokite aplink augalo pagrindą, kad apsaugotumėte šaknis, ir uždenkite augalą šalčio antklode arba burpluože, kad apsaugotumėte jį nuo šalčio.

Kenkėjų kontrolė: Chrizantemos gali būti jautrios įvairiems kenkėjams, įskaitant amarus, voratinklines erkes ir tripsus. Reguliariai stebėkite savo augalus ir nedelsdami apdorokite bet kokį užkrėtimą insekticidiniu muilu ar kitu tinkamu preparatu.

Apskritai, chrizantemas palyginti lengva prižiūrėti, o šiek tiek dėmesio ir priežiūros joms gali suteikti gražių ir ilgai žydinčių žiedų.

Article Categories:
CHRIZANTEMOS

Comments are closed.