Lie 14, 2020
694 Views

Dažnai valerijonas vadinamas katės žole, arba katžole

Written by

Dažnai valerijonas vadinamas katės žole, arba katžole. Mokslinis pavadinimas kilo iš Lotyniško žodžio valere, kuris reiškia „būti sveikam”. Jis populiarus dėl to, kad ne tiek jau daug yra vaistų, gebančių nuraminti sujaudintą nervų sistemą ir kurie beveik nenuodingi organizmui.

Valerijonas — iki 150 cm aukščio augalas, auga grupėmis užliejamose ir pelkėtose pievose, drėgnose miškų aikštelėse beveik visoje mūsų šalies teritorijoje, išskyrus Tolimąją Šiaurę ir Vidurinės Azijos dykumų rajonus. Valerijono šaknų reikmėms patenkinti renkamas savaime augantis valerijonas, taip pat auginamas kai kuriuose rajonuose. Gana dideli valerijono šaknų derliai gaunami jį auginant nusausintose pelkėse.

Norėdami išlaikyti gerą plotų, kuriuose valerijonas auga sąžalynais, produktyvumą daugelį metų, jo rinkėjai privalo laikytis paprasčiausiai taisyklių: kasti šaknis tik augalams apsidulkinus, nekasti net toje pačioje vietoje, grįžti į tą pačią vietą. retą tik po 2 metų Vertingiausios yra augalo šaknys ir šakniastiebiai. Juose yra eterinio aliejaus, kurio sudedamoji dalis bornilizova lerijonatas. Be to, šaknyse ir šakniastiebiuose yra alkaloidų, lakiųjų medžiagų, rauginių medžiagų, cukrų, organinių rūgščių. Kaip parodė klinikiniai stebėjimai, geriausiai veikia visas valerijono veikliųjų pradų kompleksas.

Valerijonas vienas seniausių vaistinių augalų. Pirmosios žinios apie jo, kaip vaistinio augalo. vartojimą yra iš 1 mūsų eros amžiaus. Dioskoridas, ‘tarp pat Plinijus Vyresnysis jj aprašė „fu” pavadinimu kaip vaistą (sausa žolė ir susmulkintos šaknys), vartojamą gryną ir antpilą (vandeninį ir su vynu) nuo dusulio. sergant „krūtinės” ligomis ir kaip šlapimo išsiskyrimą skatinančią priemonę. Viduramžiais gydytojai valerijoną labai plačiai vartojo įvairiausioms ligoms gydyti, net ir kaip profilaktinę priemonę nuo infekcinių ligų. Ypač jis išgarsėjo viduramžių pabaigoje kaip vaistas nuo nuomario. XVIII amžiuje valerijonas ir preparatai iš jo buvo įtraukti į visų Europos šalių farmakopėjas, bet tuo laiku jo grindžiamas tik empiriniais duomenimis.

Pirmieji išsamesni valerijono savybių tyrimo darbai buvo atlikti XIX amžiaus antroje pusėje, bet ir dabartiniu metu negalima teigti. kad turima išsamių duomenų Iki šiol apie valerijono poveikį organizmui dar yra pernelyg daug neišaiškintų dalykų. Rusijoje apie valerijono gydomąsias savybes žariojo labai seniai. Išliko duomenų. kad šį liaudis plačiai vartojo nuo nemigos dar Aleksandro Neskio laikais..,, net ir pats kunigaikštis dažnai griebdavosi šios priemonės Pramoniniam vartojimui valerijoną rinkt, Rusijoje pradėta tik valdant Petrui 1 Liaudyje manoma, kad valerijono šaknys šakniastiebiai yra vaistas, raminantis nervus, padedantis gerai veikiantis nuo vidurių pūtimo, turintis kirmėles varančių vaistų savybių. įvairiose TSRS vietose valerijonas vartojamas pačiais įvairiausiais tikslais, tačiau dažniausiai kaip vaistas, raminantis nervų sistemą.

Tibete valerijono šakniastiebiais (banhojais) gydoma neurastenija, bronchitai, plaučių tuberkuliozė, taip pat jis vartojamas kaip vaistas, gerinantis bendrąją organizmo būklę. Mokslinėje medicinoje vartojamas valerijono antpilas, tinktūra, tirštas ekstraktas, taip pat jis įeina į daugelio kompleksinių preparatų, pavyzdžiui, valokordino, valokormido, validolio, kai kurių tablečių, arbatų, iš jų ir į M. Zdrenkos arbatos, sudėtį. Valerijono gydomasis veikimas susijęs su jo reguliuojamąja įtaka galvos smegenų žievės funkcijai. Mažos jo dozės jaudina centrinę nervų sistemą, o didelės ją slopina. Valerijonas šalina širdies, virškinamojo trakto, tulžies latakų ir kepenų spazmus.

Nustatyta, kad 10 g valerijono antpilo, išgerto per dieną, veikimas yra panašus kaip aminazino. Valerijonas šalina nerimą, periferinės nervų sistemos sutrikimus. Vienas žymiausių mūsų šalies farmakoterapeutų B. Votčalas, rašydamas apie valerijono vartojimą, nurodydavo: „Geriausia jį gerti kaip arbatą: g susmulkintos šaknies reikia užplikyti iš vakaro verdančiu vandeniu. Kad neišgaruotų eteriniai aliejai, stiklinę reikia uždengti dubenėliu taip, kad jo dugnelis liestų antpilą (kad būtų hermetiška). Stiklinę antpilo reikia išgerti kitą dieną.

Psichoterapijos tikslu rekomenduojama įtraukti ligonį ne tik antpilo paruošimo darbą, bet ir dozės paskirstymą per dieną jo nuožiūra. Tai labai svarbu „autogeninės treniruotės” prasme. Jeigu jis jaučia rytą, kad išlipa iš lovos „kaire koja”, reikia iškart išgerti pusę stiklinės, kad turėtų tam tikrą atspirti nuo išorės veiksnių, likusią dalį išgerti po truputį per dieną. Jeigu viskas gerai, tai pakanka rytą išgerti gurkšneli, o visą likusią dalį palikti tam atvejui, jeigu per dieną ligonį kas nors sutrikdytu namuose arba darbe. Jeigu visa diena praėjo gerai ir išgerta tik pusė arba trečdalis stiklinės, likusią dalį reikia išgerti nakčiai kaip migdomąją priemonę. Valerijono antpilą reikia vartoti kelis mėnesius”.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.