Rgp 25, 2018
1055 Views

Gėlių ligos: Netikroji miltligė ir bakteriozė

Written by

Netikroji miltligė. Viršutinėje lapo pusėje iš pradžių pastebimos šviesiai žalios, gelsvos dėmės, kurių vietose apatinėje lapo pusėje susidaro pilka arba violetinio atspalvio grybo ir konidiju veja. Ligai stipriau pasireiškus, augalai prastai auga, lapai, stiebai, žiedai pirma laiko nuruduoja, nudžiūsta.

Ligą sukelia įvairūs Peronosporaceae šeimos grybai. Jie puola kalceoliarijas, cinerarijas, leukonijas, raktažoles, rožes, ortenzijas, neužmirštuoles ir kitas gėles.

Kovojant su netikrosiomis miltligėmis, reikia rinkti ir sunaikinti pažeistus augalo organus arba visą augalą (jeigu jis smarkiai ligos apimtas). Pastebėjus pirmuosius ligos simptomus, reikia purkšti cinebu, paruošus 0,3-0,7% tirpalą. Purškimus kartoti ne mažiau kaip 3-4 kartus kas 8-10 dienų. Liga plinta, jei naudojamos padidintos azoto trąšų normos, jei tankiai pasėta ir blogai vėdinami šiltnamiai.

Įvairios dėmėtligės pasireiškia geltonos, rudos, pilkos arba juodos spalvos dėmėmis (kartais su tamsiais pakraščiais arba juodais taškeliais viduryje) ant lapų, stiebų bei žiedų. Pradžioje jos būna atskiros, smulkios, o vėliau didėja, susilieja vienos su kitomis ir apima didesnę lapo ar stiebo dalį. Dėmėti lapai džiūsta ir anksti sukrinta.

Dėmėtligių sukėlėjai — Alternaria, Cercospora, Ramularia, Septoria, Collefotrichum, Gloeosporium, Heferosporium, Phyllosticta ir kitų genčių grybai. Jie puola įvairių rūšių ir veislių gėles, suformuodami aukščiau aprašytose dėmėse vaisiakūnius su sporomis arba konidijakočius su konidijomis.

Mozaikinį lapų margumą ir įvairias nekrotines dėmes sukelia virusai.

Kovai su grybinės kilmės dėmėtligėmis rekomenduojama rinkti ir sudeginti nuo dėmėtligių nudžiuvusius ir nukritusius lapus, nes juose žiemoja sukėlėjų sporos. Pastebėjus pirmuosius dėmėtligių simptomus, augalus reikia purkšti Bordo skysčiu, vario oksichloridu, cinebu arba kaptanu.

Prieš sėją patartina gėlių sėklas beicuoti teframetiltiuramdisulfidu, cinebu arba kaptanu.

Kovojant su virusinėmis dėmėtligėmis, reikia naikinti virusu pernešėjus ir pačius sergančius augalus.

Bakteriozės. Iš bakterinių gėlių ligų mūsuose dažniausiai sutinkamas bakterinis vėžys ir šlapiasis puvinys.

Bakterinį vėžį sukelia bakterija Agrobacterium tumefaciens Smith et Towns.

Ji patenka į augalą tik per kenkėją padarytas žaizdas arba mechaniškus pažeidimus. Patekusi į augalą, ši bakterija greitai dauginasi ir sudaro galą išvaizdos išaugas, primenančias žiedinių kopūstą žiedyną. Ant žolinių augalų tos išaugos būna sultingos, o ant sumedėjusią—kietos, sumedėjusios.

Bakteriniu vėžiu serga chrizantemos, pelargonijos, rožės, jurginai, bijūnai ir daugelis kitą gėlių rūšių.

Kovojant su bakteriniu vėžiu, reikia sunaikinti sergančius augalus, dezinfekuoti dirvą kovoti su dirvoje gyvenančiais kenkėjais, kurie gali sužaloti šaknis, reguliuoti laistymą (jei labai drėgna, liga sparčiai plinta), neimti dauginimui sergančių augalų medžiagos, vengti azoto trąšų pertekliaus, sergančių šakniagumbių bei svogūnų nesandėliuoti kartu su sveikais.

Article Categories:
GĖLIŲ LIGOS

Parašykite komentarą