Sau 18, 2020
350 Views

Gudobelės preparatai ramina nervų sistemą, stiprina širdies raumens susitraukimą

Written by

TSRS flora yra labai turtinga, pasižymi dideliu rūšių įvairumu. Iš jų nemažą susidomėjimą kelia, mūsų nuomone, gudobelė. Metai ir šimtmečiai nepakeitė jos, kaip širdies ir kraujagyslių ligų gydymo, pagrindinio vaisto vertes, gudobelė (kauluogė, vilkobelė) yra geras medingas teikia vertingos padarinės medienos, plačiai auginama kaip dekoratyvinis krūmas. Jos pavadinimas kilęs iš gr.. žodžio cratas, kuris reiškia stiprus, tvirtas pag: dienos savybes, o jos dygliai yra gera apsigynimo. Tėvynė — Vakarų Europa. TSRS auginamų dekoratyvinis krūmas.

Mūsų šalyje savaime auga apie 40 laukinių gudobelių rūšių, bet gydymui daugiausia vartojama laukinė raudona gudobelė, plačiai paplitusi Baltarusijos soduose ir parkuose. Kaukaze, Ukrainos pietinėse srityse auga penkiapieste gudobelė. Jos vaisiai juodi. Ją leista vartoti medicinoje kaip vieną pagrindinių žaliavos šaltinių. Auga upių pakrantėse, mišriųjų miškų aikštelėse. Gydymui vartojami žiedai ir vaisiai. Pastarieji ruošiami rudenį, kai būna visiškai sunokę. žiedai skinami jiems pradėjus skleistis ir skubiai džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje.

Tyrimais nustatyta, kad įvairios gudobelės rūšys yra labai panašios chemine sudėtimi ir fiziologiniu organizmo veikimu. Vaisiuose yra saponinų, flavonoidų kompleksas, organinių rūgščių, rauginių medžiagų, vitaminų ir kt.

Vaistinėse būna įvairios vaistų formos gudobelės vaisiui, skystas ekstraktas ir tinktūra. VDR gaminamas injekcijų pavidalo preparatas esberikardas širdies ir kraujagyslių kraujotakos sutrikimams gydyti, Bulgarijoje gaunamas krematonas (koncentruota grauželinės gudobelės lapų, žiedų ir vaisių ištrauka), taip pat kardiozanas, susidedantis iš gudobelės ir valerijono šaknies. Skystas ekstraktas yra tarybinio kompleksinio preparato kardiovaleno, kuris vartojamas širdies ir kraujagyslių nepakankamumui gydyti, vienas komponentų.

Dioskoridas (I mūsų eros amžius) aprašė gudobelę daugelyje senovinių vaistažolių žinynų kaip vaistą, kuris vartojamas širdies ligoms, nemigai, galvos svaigimui ir dusuliui gydyti.

Kinijos liaudies medicinoje gudobelės vaisiai jau kelis šimtmečius vartojami virškinimui gerinti. XVI XVII amžiais gudobelės vaisiai buvo vartojami žarnyno ligoms, o kombinacijoje su vynu širdies ligoms gydyti. XIX amžiaus antrojoje pusėje gudobelė labai sėkmingai buvo vartojama nuo įvairių širdies ligų ir kaip raminamasis vaistas esant neurozinėms būsenoms.

Gudobelės žiedynai nuo seno buvo vartojami Šiaurės Amerikoje, Anglijoje ir Prancūzijoje širdies ligoms gydyti. J. Ždanka pirmasis pranešė -Rusijoje apie teigiamą gudobelės gydomąjį poveikį 1887 metais Balneologijos draugijos posėdyje Piatigorske. Tačiau kad gudobelės preparatus galima vartoti gydymui, moksliškai pagrindė A. Dženingas ir N. Klementas XIX amžiaus pabaigoje. N. Klementas stebėjo daugelį ligonių, kuriems kiti medikamentai nieko nepadėjo, o tik gudobelė veikė teigiamai, todėl jis gudobelę laikė „vertingiausiu XIX amžiaus atradimu”.

Gudobelės preparatai ramina nervų sistemą, stiprina širdies raumens susitraukimą, reguliuoja širdies plakimą, truputį mažina arterinį kraujospūdį, padeda normalizuotis cholesterino kiekiui kraujyje, gerina širdies vainikinių arterijų ir smegenų kraujagyslių kraujotaką ir t.t.

Per pastaruosius 80 metų gudobelė sėkmingai vartojama daugelyje pasaulio šalių kaip specifinis vaistas nepakankamumui, neurozėms ir kitoms širdies ligoms gydyti, palengvina ligonio būseną, esant bendram kraujotakos silpnumui, širdies aptukimui, sergant arterioskIeroze, angioneurozėmis, kai nusilpsta širdies raumuo po persirgtų infekcinių ligų, esant vadinamajai „senatvinei”, vegetacinėms distonijoms, klimakteriniams kraujotakos sutrikimams, reumatui ir sergant kitomis

Iš krūmo Iapų pagamintas preparatas krategidas eksperimentinėmis ir klinikinėmis sąlygomis ilgam sumažina kraujospūdį, pasižymi geru raminamuoju ir antiaritminiu veikimu. Jį galima vartoti ilgai, nes jis nesukelia pašalinių reiškinių, ypač sergantiesiems ateroskleroze (mažina cholesterino kiekį kraujyje).

Gydymas gudobele yra paprastas ir prieinamas. Ekstraktas geriamas po 20 30 lašų 4 kartus per dieną, tinktūra — po 20 lašų 3 kartus per dieną. Liaudyje plačiai vartojamas gydymui gudobelės žiedų nuoviras. tris verdančio vandens stiklines dedama 3 valgomieji šaukštai gudobelės žiedų, duodama 1-2 valandas pritraukti ir geriama po 2 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną. Panašiai vartojami ir krūmo vaisiai. Jo preparatai nesukelia komplikacijų, nesikaupia organizme ir sėkmingai vartojami namuose.

Gudobelės uogos valgomos, ypač rudenį. Jos turi iki 15 % cukrų, iš jų verdamas kisielius, jos konservuojamos. Džiovinti vaisiai vartojami kaip arbatos pakaitalas.

Vienas žymių vokiečių fitoterapeutų H. Madausas padarė išvadą, kad gudobelė yra puikus širdį veikiantis vaistas, kuriam beveik neprilygsta joks kitas vaistas, ypač pradėjus silpti širdies raumeniui, daugiausia senatvėje.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.