Bir 2, 2016
13632 Views

HORTENZIJA – ORTENZIJA – kambarinė žydinti gėlė

Written by

Hortenzija, ortenzija (Hydrangea macrophylla (Thunb.) Ser. sin. H. hortens:s Smith.)

Uolaskėlinių (Saxi fragaceae) šeimos, kilusi iš Kinijos, Japonijos. Stiebas stačias, lapai ovališki, dantytais pakraščiais. Žiedai balti, rožiniai, raudoni, su­telkti dideliame apvalaus skėčio žiedyne. Žiedynai susidaro vienmečiu ūglių viršūnėje. Hortenzija mėgsta gausų laistymą bei tręšimą, vėsų kambarį ir pu­siau užpavėsintą vietą. Dauginama auginiais, kurie imami sausio, vasario ir kovo mėnesiais, 5 cm ilgumo nuo išaugusių vazone atžalų. Anksčiau padaugin­tos hortenzijos turi daugiau žiedu ir būna stipresnės. Dauginama po stiklais ar­ba polietilenine plėvele, smėlingoje durpinėje žemėje arba išplautame smė­lyje. Įsišaknija per 2-3 savaites.

hortenzija-kambarine-gele3

Įsišakniję auginiai sodinami į 8-10 cm skersmens vazonėlius; žemių miši­nys paruošiamas toks: gerai supuvusi durpinė, viržinė, lapinė žemė ir smėlis (santykiu 1:1:1:0,5). Po 4-6 savaičių jaunos hortenzijos dar kartą persodinamos į 12-13 cm skersmens vazonėlius. Žemė dedama lygiomis dalimis: gerai supu­vusi durpinė (geriausiai durpių purvas), velėninė ir atitinkamas kiekis smėlio.

Laikymas vasarą

Vasarą hortenzijas patartina laikyti inspekte arba lauke pusiau pavėsyje, vazonus sukasus į žemę. Karštomis saulėtomis dienomis 1-2 kartus per dieną purškiama vandeniu ne tik hortenzijos, bet ir inspekto sienos bei žemė. Be to, kas 10 dieną jos palaistomos praskiestomis galvijų mėšlo srutomis (1 daliai srutų imama 4-5 dalys vandens).

Kai kas praktikuoja pavasarį, birželio mėnesį hortenzijas sodinti tiesiog be vazonų į lysvę lauke, kuri paruošiama iš durpinės žemės. Rudenį hortenzijos vėl sodinamos į vazonus ir iki šalčių laikomos sustatytos inspekte. Kad nepakenktų rudens lietus, jos pridengiamos langais. Manoma, kad šitaip auginamos hor­tenzijos būna stipresnės, žemesnio ūgio ir gausiau žydi.

Priežiūra žiemą

Žiemą hortenzijos laikomos sausoje, tamsioje patalpoje, esant 2-3° tem­peratūrai, ar užkasamos lauke specialiai įruoštoje duobėje arba inspekte; pata­riama jas užkasti smėlyje. Pradėjus šalti, hortenzijos pridengiamos medžių lapais.

Vasario mėnesį hortenzijos iškasamos ir sunešamos į kambarį, kuriame 8— 10 temperatūra. Iš pradžiu 3-4 kartus per dieną purškiami tik augalai, o žemė vazonuose visai nelaistoma. Drėgmės vazonuose tuo tarpu užtenka tiek, kiek nubėga stiebu. Toliau kas savaitė temperatūra keliama po 2, kol pasiekiama 19-20°. Tuo laiku žemė vazonuose normaliai laistoma.

Jai norite išgauti norimą spalvą

Norint turėti mėlynai žydinčių hortenzijų, rožine arba balta spalva žydin­čias hortenzijas reikia dažyti. Daroma taip: paskutinį kartą persodinant, į žemę pridedama alūno —1 kibirui žemės dedama 100 g alūno. Pavasarį, prieš žy­dėjimą, bent 1-2 kartus per savaitę palaistoma alūno tirpalu (1 kibirui vandens imama 130 g alūno). Kai kas tam tikslui į paskutinio persodinimo žemę pri­maišo geležies rūdžių (ju galima gauti geležies apdirbimo fabrikuose, kur su­renkamos geležies pjuvenos) arba raisto purvo, kuriame auga alksniai. Alksny­nų raistų purvo paviršius būna rudos spalvos. Vienokiu ar kitokiu būdu dedant pastangas iš žydinčių rožine arba balta spalva hortenziju galima gauti mėlynai žydinčių.

hortenzija-kambarine-gele2

Geras žydėjimas

Norint, kad peržydėjusios hortenzijos sekančiais metais vėl normaliai žydėtų reikia peržydėjusius ūglius smarkiai patrumpinti (paliekama 2-3 akutės) ir augalą persodinti į naują žemę.

Vasaros metu tokios hortenzijos taip pat laikomos lauke — sukasus vazonus į žemę pusiau užpavėsintoje vietoje ir gausiai tręšiamos praskiestomis galvijų mėšlo srutomis. Antroje liepos mėnesio pusėje nebetręšiamos. Rugpiūčio mė­nesį hortenzijos statonnos į šviesią vietą ir laistomos tik tada, kai vazonuose žemė yra visiškai sausa. Tolesnė peržydėjusių hortenzijų priežiūra tokia pat, kaip ir anksčiau aprašytųjų.

Pasitaikančios ligos: KEKERINIS PUVINYS TIKROJI MILTLIGĖ


 Šaltinis: LSD „Kambarinės žydinčios gėlės“ ir wikipedia

Article Categories:
HORTENZIJA · KAMBARINĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą