Rgp 24, 2020
1374 Views

Juodasis šeivamedis – krūmas su smulkiais kvapiais žiedais

Written by

Tai didelis krūmas su smulkiais kvapiais žiedais, susitelkusiais į daugiažiedes kekes. Žydi gegužės—birželio mėnesį, vaisiai subręsta rugpjūčio—rugsėjo mėnesį. Auga daugiausia lapuočių miškų pomiškyje ir tarp krūmų brūzgynų, dažnai auginamas soduose ir parkuose. Paplitęs Ukrainoje ir Baltarusijoje, Kryme ir Kaukaze. Šeivamedžio žieduose yra valerijoninės, obuolių ir acto rūgščių, rutino, eterinio aliejaus, vaisiuose — gliukozės, fruktozės, organinių rūgščių, rauginių ir dažinių medžiagų.

žiedai renkami žydėjimo metu, vaisiai — visiškai subrendę. Žiedai pasižymi prakaitavimą sukeliančiu, karščiavimą mažinančiu, raminančiu, priešuždegiminiu, atsikosėjimą palengvinančiu veikimu. Šeivamedžio preparatai (antpilas, ekstraktas) tinka inhaliacijoms, skalavimams sergant įvairiomis kvėpavimo takų ligomis. Šeivamedžio žiedai vartojami ir kaip prakaitavimą sukeliantis vaistas sergant bronchitu, laringitu, gripu, inkstų, inkstų geldelių, šlapimo pūslės ligomis, neuralgijomis, reumatu, podagra.

Tam 1 valgomasis šaukštas žiedų užplikinamas stiklinėje verdančio vandens, duodama pritraukti 20 minučių, iškošiama ir karštas geriamas. Šeivamedžio žiedų dedama į prakaitavimą sukeliančias arbatas. Vaisiai vartojami degtinės ir likerių pramonėje vynams, likeriams gaminti, užpilams, taip pat uogienėms, želė, putėsiams, kisieliams, arbatos ir kavos surogatams, saldainių ir pyragų įdarams.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.