Spa 21, 2020
844 Views

Jurginams reikia daug maisto medžiagų, tačiau dirva neturi būti pertręšta

Written by

Chrizanteminiai. Užauga 1-2 m. Labai panašūs kaktusinius, tik liežuviški žiedai ilgesni ir išlenktais galiukais. žiedynų forma primena stambiažiedes chrizantemas. Spalvos labai įvairios. Tarp atskirų jurginų grupių nustatyti aiškią ribą sunku, nes yra nemažai pereinamųjų formų. Kiekviena grupė turi daug veislių, kurios skiriasi žiedynų dydžiu, spalva ir aukščiu. Jurginai mėgsta saulėtą ir apsaugotą nuo vyraujančių vėjų vietą. Visiškai netinka žema ir drėgna vieta. Jų negalima sodinti vienoje vietoje iš eilės kelis metus, nes pradeda sirgti. Vietą rekomenduojama keisti kas dveji metai.

Dirva turi būti struktūrinė ir pakankamai trąši. Jeigu dirva lengva, reikia primaišyti durpių ir susmulkinto molio gabalėlių 1 m2 vieną kibirą, o jei molinė, dedama 1,5 kibiro smėlio ir tiek pat durpių. Dirva jurginams ruošiama iš rudens. Ji giliai perkasama ir patręšiama organinėmis (mėšlu), fosforo ir kalio trąšomis. Pavasarį dirva lengvai supurenama ir tręšiama azoto trąšomis. Vidutinės trąšų normos jurginams tokios: mėšlo arba komposto 6-12 kg į 1 m2, mineralinių trąšų (fosforo, kalio, azoto), jeigu jos įterpiamos kartu su organinėmis, 1 m2 100 g, o be organinių trąšų 150-170 g.

Jurginams reikia daug maisto medžiagų, tačiau dirva neturi būti pertręšta, ypač azoto trąšomis, nes tada auga lapai, mažai žydi, o šakniagumbiai būna purūs ir blogai laikosi žiemą. Jurginai sodinami 80-100 cm atstumu gegužės mėn. pabaigoje, kai praeina šalnos (žemaūgiai mažesniu atstumu, aukštaūgiai — didesniu). Duobutės kasamos 40X 40X 40 cm. Vegetacijos periodo metu dirva apie jurginus purenama, o sausrų metu, ypač žydėjimo fazėje, gausiai laistoma. Taip pat 2-3 kartus per mėnesį papildomai tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Pirmiausia praskiedžiamos organinės trąšos. I tris kibirus vandens dedamas vienas kibiras karvių mėšlo arba 0,5 kibiro paukščių mėšlo (sauso) ir gerai maišoma.

Vienam kibirui vandens imami trys litrai skiedinio, pridedama 15-20 g superfosfato ir laistoma. Vieno kibiro tenka 5-8 augalams. Jeigu organinių trąšų neturima, papildomai galima tręšti vien tik mineralinėmis trąšomis. Vienam kibirui vandens imama 10-15 g azoto ir po 10 g fosforo ir kalio trąšų. Tręšiama po lietaus arba palaisčius, kai dirva drėgna. Jurginams pradėjus žydėti, azoto trąšos netinka, o rugpjūčio mėn. pabaigoje visai netręšiama. Augimo metu jurginus reikia genėti, paliekant ne daugiau kaip du stiebus.

Pašalinami taip pat iš lapų pažastų ar šaknies kaklelio augantys nereikalingi ūgliai. Jeigu jurginai labai sparčiai auga ir turi vešlią lapiją, pašalinami ne tik pažastiniai bet dalis ir apatinių lapų. Tai pagreitina gumbų brendimą, per daug nesustorėja stiebo pamatas, ir šakniagumbiai geriau žiemoja.

Article Categories:
JURGINAI

Comments are closed.