Vas 18, 2022
1325 Views

Lakišius — vienmetis žolinis, iki 100 cm aukščio augalas

Written by

Lakišius — vienmetis žolinis, iki 100 cm aukščio augalas. Stiebas tiesus, lapai tamsiai žali. Šakų viršūnėse yra graižai, susidedantys iš geltonų vamzdiškų žiedų. Auga šlapiose pievose, prie upelių, grioviuose ir pelkėse beveik visoje TSRS europinėje dalyje, Vakarų Sibire, rečiau Vidurinėje Azijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Gydymui vartojamas augalo lapų ir lapotų viršūnių su žiedais arba be jų mišinys. Renkama nuo liepos iki rugsėjo mėnesio, džiovinama pavėsyje. Augale rasta eterinio aliejaus, rauginių, dažinių, karčiųjų medžiagų, polifenolių, mikroelementų ir vitaminų kompleksas. Būtent polifenoliai ir pasižymi didžiausiu baktericidinių veikimu. Iš dalies lakišiaus gydomosioms savybėms jų įtakos manganas; jis veikia kraujodarą, kraujo krešamumą, vidaus sekrecijos liaukų veiklą. Skrupulo žolės, arba dviražio, pavadinimu lakišius buvo plačiai vartojamas ištisus šimtmečius. „Rusų liaudies gydomojoje vaistažolių knygoje ir gėlių knygoje”, išleistoje 1893 metais, apie lakišiaus vartojimą medicinoje parašyta: „Dviražiui gydytojai priskiria stiprinančią, valančią jėgą ir teigia, jog tinka nuo nusilpimo.

Dviražio lapų vandeninis antpilas naudingas nuo kosulio, kepenų ir blužnies griuvimų, taip pat tirštiems skrepliams atskiesti; dviražio žalia žolė, sutrinta ir uždėta ant žaizdos, padarytos nuodingos gyvatės, greitai ją užgydo”. Žolės nuoviras vartojamas sergant kepenų ligomis, esant šlapimo pūslės uždegimui, galvos skausmui, sergant rachitu, cukralige, podagra, radikulitu ir kitomis ligomis. Lakišiaus žolės mišinys su graikinio riešutmedžio, juodojo serbento, žemuogės lapais, trispalvės našlaitės žole, varnalėšos šaknimi, baltažiedės notrelės, kraujažolės žiedais labai gerai gydo egzemas. Iš jų padarytas antpilas (7,5 g mišinio — 1 stiklinė verdančio vandens) geriamas.

Dažnai vartojamas kaip arbata jo mišinys su bruknės lapais. Tokia arbata gerina medžiagų apykaitą esant furunkuliozei, paprastiesiems spuogams, neurodermitui ir vaikų egzemai. Po 1 valgomąjį šaukštą susmulkintos lakišiaus žolės ir bruknių lapų sumaišoma ir užplikinama dviem stiklinėmis verdančio vandens, leidžiama pritraukti valandą, iškošiama ir geriama po ketvirtadalį stiklinės 3– 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Profilaktiškai ši arbata rekomenduojama spėjamo ligos paūmėjimo laikotarpiu (kovo—balandžio ir rugpjūčio—rugsėjo mėnesiais). Kai kurios lakišiaus rūšys, augančios Tolimuosiuose Rytuose, palengvina atsikosėjimą, skatina prakaitavimą, tinka nuo egzemos, dizenterijos. Tibete — sąnarių ligoms gydyti, dedami prie skaudamo danties, nuo kraujagyslių aterosklerozės, skorbuto. įkandus gyvatei, kartais uždedama šviežios sutrintos žolės: ji džiovina žaizdų ir opų paviršių ir padeda joms greičiau užgyti. Daugelį metų populiari yra arbata, į kurią lygiomis dalimis dedama lakišiaus ir trispalvės našlaitės žolės bei 1/2 dalies saldžiojo kat klavijo stiebų.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.