Bal 10, 2020
696 Views

Lubinas – Ankštinių šeimos augalai, kilę iš Šiaurės Amerikos

Written by

Lubinas (Lupinus L.)

Ankštinių (Fabaceae) šeimos augalai, kilę iš Šiaurės Amerikos ir Viduržemio pajūrio kraštų. Gentyje apie 200 rūšių. Vienos rūšys turi dekoratyvinę reikšmę, kitos pašarinę bei techninę vertę. Šaknys su gumbelinėmis bakterijomis, kurios fiksuoja laisvg atmosferos azotą.

Gausialapis lubinas (L. polyphyllus Lindl.). Kilęs iš Šiaurės Amerikos. Užauga iki 100-120 cm aukščio. Lapai pirštiški, su 13-15 lapelių. Žiedai mėlyni, violetiniai arba rožiniai, sukrauti ilgose kekėse, maždaug 30-50 cm ilgio. Žydi birželio liepos mėn. Laiku nupjovus peržydėjusius žiedynus, rudenį pražysta antrą kartą. Auginamas kaip dekoratyvinis, kartais agrotechnikos tikslais sėjamas vaismedžių soduose arba miškuose žvėrims pašarui.

Gausialapį lubiną kryžminant su kitomis rūšimis, gauta daug hibridų (L. polyphyllus hybr.), žydinčių baltais, geltonais, mėlynais, oranžiniais, purpuriniais, raudonais, margais žiedais. Ypač didelio pasisekimo sulaukė anglų sodininko E. Russelio hibridai. Kai kurios jo išvestos veislės turi piramidines kekes iki 1 m ilgio, kitos su labai gausiais, nors ir trumpais žiedynais. Išvesta veislių, kurių žiedų spalva palaipsniui keičiasi, yra veislių su kvapiais žiedais.

Paminėtinos šiuolaikinės veislės: Abendglut — tamsiai raudonais žiedais; Black Knight — tamsiai mėlynais žiedais (E. Russelio hibr.); Feri — rožiniais žiedais; Golden Queen—aukso geltonumo žiedais (E. Russelio hibr.); Orangelachs — oranžiškai raudonais žiedais; Schneemunster baltais žiedais.

Mėgsta saulėtą vietą, nors gali augti ir dalinėje paunksmėje. Tinka priesmėlio ir priemolio, neutralios ar silpnai rūgščios reakcijos dirva. Šarmines dirvas reikia parūgštinti, primaišant durpių. Sunkiose, vandeniui nepralaidžiose dirvose ar žemose šlapiose vietose lubinai blogai vystosi. Suaugusių kerų centrinė šaknis skverbiasi giliai j žemę (iki 1 m), todėl jie gerai pakelia sausras ir laistyti nebūtina. Mažiau derlingos dirvos tręšiamos kalio ir fosforo trąšomis (1 m2 50-60 g trąšų mišinio).

Vienoje vietoje gerai auga ir gausiai žydi 5-6 metus. Senesni kerai silpniau žydi, centrinė šaknies kaklelio dalis palaipsniui apmiršta. Tokius kerus reikia apkaupti. Tai skatina naujų šoninių šaknų vystymąsi, ir augalas geriau aprūpinamas maisto medžiagomis. Tačiau ilgai laikyti senų kerų neverta.

Dauginami sėklomis ir vegetatyviškai. Sėklos ilgai būna daigios. Sėklas geriausia sėti pavasari (balandžio mėn.) tiesiog i gruntą. Galima sėti ir rudeni prieš šalčius arba, iš anksto lysvėse padarius vageles, jas berti ant sušalusios žemės ir užpilti puria žeme. Tankiai sudygę sėjinukai praretinami. Gerai išsivystę sodinami nuolatinę vietą.

Lubinai daugiausia apsidulkina kryžmiškai, todėl, norint išlaikyti gryną veislę, rekomenduojama sodinti ne arčiau kaip 50 m atstumu arba atskirus žiedynus dirbtinai apdulkinti tos pačios veislės žiedadulkėmis.

Pastebėta, kad hibridiniai lubinai, jų tarpe ir Russelio hibridai, po kelių metų išsigimsta, netenka savo puošnumo. Todėl reikia dažniau juos atnaujinti, dauginant žaliais auginiais arba sėklomis, gautomis iš dirbtinai apdulkintų augalų.

Dauginant auginiais, anksti pavasarį pjaunami jauni ūgliai su nedidele šaknies kaklelio dalimi ir sodinami į inspektą, kuris užpavėsinamas; 18-20°C temperatūroje dauguma jų įsišaknija. Kartais auginiai ruošiami vasarą. Butonizacijos metu stiebo viršūnę nulaužus, iš lapų pažastinių pumpurų išsprogsta šoniniai ūgliai, kurie ir naudojami dauginimui.

Kerų dalijimu retai kada dauginami, nes jauni (1-2 metų) lubinai turi vieną šaknį. Dalyti tiktų tik senus, išsikerojusiomis šaknimis kerus. Tačiau, tokius kerus iškasant, dažnai pažeidžiamos šaknys, ir persodinti ilgai skursta. Todėl praktiškai dalyti neapsimoka.

Gausialapis hibridinis lubinas auginamas gėlynuose, parkuose, skveruose. Tinka sodinti pavieniui, grupėmis ar drauge su kitais daugiamečiais augalais. Gražiai atrodo didesnės jų grupės prie krūmų. Žiedai tinka puokštėms.

Article Categories:
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą