Kov 5, 2022
184 Views

Medetka, arba nagatka, vaistinis augalas

Written by

Gerai žinomo dekoratyvinio vaistinio augalo ryškiai oranžiniai graižai išsiskiria kitų gėlių fone. Medetka, arba nagatka, kaip vaistinis augalas vartojama labai seniai. Į mūsų eros amžiuje graikų gydytojas Dioskoridas medetkos antpilu gydė kepenų ligas, inkstų akmenligę, vartojo kaip vaistą, pašalinantį vidaus organų spazmus. Mūsų šalies liaudies medicinoje augalas žinomas nuo XII amžiaus. 1819 metais Haidelberge buvo apginta disertacija apie medetkos gydomąjį poveikį. Senoviniuose žolynuose ir gydymo knygose, ne tik tėvyniniuose, bet ir užsienio šalių, yra duomenų apie medetkos grūstų lapų ir žiedų vartojimą: išoriniam — karpoms ir nuospaudoms šalinti, vidiniam — esant vėžiui (ypač pieno liaukos ir moterų lyties organų).

Augalo antimikrobinės savybės taip pat ryškios. Senovinėje gydymo knygoje pateikiamas kompleksinių piliulių nuo vėžio, į kurias įėjo medetka, receptas, 1852 metais žymus rusų gydytojas farmakologas A. Neliubinas knygoje „Farmakografija” rašė, kad „medetka — tai vaistas, turintis ypatingos gydomosios jėgos”. Toliau akademikas A. Neliubinas išvardija tuos atvejus, kai medetka liaudies medicinoje buvo vartojama: „… esant lėtiniam vėmimui, prieširdžio skausmams, vėžinei intoksikacijai, odos vėžiui, piktybinėms, venerinėms, dedervininėms ir niežinėms opoms”. Kaip rekomenduoja vienas iš žinomų XVIII amžiaus rusų gydytojų I. Kašinskis, „žiedų karštas kompresas pašalina skrofuliozinius navikus, šašus”.

Dabartiniu metu medetkos preparatai įtraukti į daugelio pasaulio šalių valstybines farmakopėjas. Neseniai mūsų šalies vaistinių augalų tarybiniuose ūkiuose įveistos medetkos pramoninės plantacijos medicinos tikslais. Graižai ir liežuviniai žiedai turi organinių rūgščių, dervų, karotino, flavonoidų, mikroelementų, eterinio aliejaus ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Nustatyta, kad medetka raminamai veikia nervų sistemą, mažina arterinį kraujospūdi, turi baktericidinių, žaizdas gydančių ir priešuždegiminių savybių. Medetkos preparatai (antpilai, tinktūra, tabletės KN) buvo vartojami skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti, kaip tulžies išsiskyrimą skatinantis, simptominis vaistas esant piktybiniams navikams. Nuo KN tablečių (medetkos miltelių ir nikotino rūgšties kombinacija) sergantiesiems vėžiu, ypač skrandžio srities, sumažėjo intoksikacija, dingo dispepsiniai reiškiniai, atsiraugėjimas, pykinimas, sunkumo jausmas po krūtine, pagerėjo apetitas ir miegas.

Medetkos tinktūra geriama sergant hipertonine liga, ja skalaujama burna sergant burnos ertmės ligomis (parodontoze, pienlige, gingivitu ir kt.), esant anginai. Sergantieji hipertonine liga pastebėjo, kad jiems išnyko galvos skausmai, pagerėjo miegas, padidėjo darbingumas, o šalutinių reiškinių nebuvo. Nustatyta, kad medetkos tinktūros labai aktyviai naikina A ir A2 tipo virusus, taip pat paprastojo herpeso virusą, įrodyta, kad spiritinės aliejinės šviežių medetkos žiedynų ištraukos pasižymi bakteriostaziniu ir baktericidiniu veikimu žarninės lazdelės ir auksinio stafilokoko atžvilgiu. Gydant moteris, sergančias įvairiomis chirurginėmis ligomis, medetkos ir dimetilsulfoksido, kurio pagrindinis komponentas yra lanolinas, tepalu, žaizdinio paviršiaus epitalizacija sutrumpėjo 2 kartus, palyginti su įprastais gydymo metodais.

Sukurta optimalių kryptingo veikimo preparatų iš medetkos gavimo būdų. Karotinoidinis preparatas karofilenas (paruošta vaistinė forma — karofileno tepalas) rekomenduojamas kaip vaistas nuo uždegimų, paspartinantis žaizdų gijimą ir padedantis epitelizacijos procesui (esant įvairios kilmės dermatitams, trofinėms opoms, burnos ir nosies ertmių gleivinės uždegiminiams procesams ir kt.). Tačiau asmenys, sergantys alerginėmis ligomis (bronchine astma, dilgėline ir kt.), turi atsargiai vartoti medetkos preparatus, kad išvengtų nepageidaujamų organizmo reakcijų, kurios gali atsirasti dėl preparato nepakeliamumo.

Medetkos preparatai paplito ir kosmetikoje. „Medetkos” kremas, kurio veiklusis pradas yra augalo ekstraktas, tinka nuo uždegimų ir gerai gydo žaizdas. Kremas pusiau riebus, lengvai susigeria odą, greitai ją suminkština ir sukelia šviežumo jausmą. Gerai tinka bet kokiai odai. Ypač jis gerai papildo kitas odos priežiūros priemones, sergant riebiąja seborėja, esant spuogams. Kremas teigiamai veikia odą esant saulės ir kitiems nudegimams, padeda užgyti įpjovoms ir įtrūkimams.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.