Bir 4, 2016
6378 Views

MIRTA – kambarinė lapinė gėlė

Written by

Mirta (Myrtus L.)

Tikroji mirta (Myrtus communis L.). Mirtiniu (Myrtaceae) šeimos augalas. Pietų Amerikoje, Australijoje auga apie 100 rūšių. Europoje viena rūšis. Kambariuose auginama tikroji mirta. Lapai smulkūs, elipsiški, tamsiai žali, odiški, 4 cm ilgio, 2 cm pločio. Žiedai balti, kvapūs, pavieniai lapų pažastyse. Vaisius — juodai melsva uoga. Žydi birželio mėnesį. Saulėtoje vietoje gausiai žydi, o paunksnėje išsivysto gražūs ir vešlūs lapai.

Dauginama sėklomis ir auginiais. Patogiausia dauginti auginiais. Geriausiai įsišaknija balandžio mėnesį, bet galima dauginti ir kitu laiku, išskyrus žiemą. Auginiai pjaunami nuo motininių augalų 6-8 cm ilgio, geriau išlaužti su pėdele. Sodinami dauginimo dėžėse arba vazonuose į lapinę žemę, ant viršaus užpilama durpinės žemės ir smėlio mišiniu. Dėžutė pridengiama stiklu, o vazonai stiklinaite, Kol susidaro kalius, vazonai laikomi vėsesnėje patalpoje, vėliau pernešami į šiltą vietą. Auginius galima įšaknydinti ir vandenyje. Įsišakniję augalai sodinami į lapinės ir inspektinės žemės mišinį (lygiomis dalimis). Laikoma 15-17°C temperatūroje. Jauni augalai persodinami kasmet, senesni — kas dveji treji metai. Tinkamiausias persodinti laikas, kai pradeda augti. Giliai sodinti nepatartina, nes giliai užpylus šaknies kaklelį, mirta gali žūti.

Vasarą laistoma gausiai ir dažnai purškiama, galima laikyti lauke, vazoną įkasus į žemę. Žiemą laikoma vėsiuose ir šviesiuose kambariuose, laistoma saikingai. Mirta jautri perdžiūvimui, pradeda mesti lapus. Blogai auga sausuose ir šiltuose kambariuose.

Gerai auga patręšta srutomis; prieš tręšiant reikia palieti. Neturint srutų, tręšiama mineralinių trąšų mišiniu (3 g litrui vandens). Žiemą netręšiama.

Mirtą galima karpyti, formuoti. Karpymą gerai pakenčia. Karpoma pavasarį arba vasarą.


Šaltinis: A. Lučinskienė „Kambarinės lapinės gėlės“ ir wikipedia

Article Categories:
KAMBARINĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą