Rgs 25, 2022
521 Views

Moliūgai – vienmečiai, kultūriniai augalai

Written by

Moliūgai priklauso agurkinių (Cucurbitaceae) šeimai. Vienamečiai, kultūriniai augalai. Pas mus dažnai auginami daržuose kaip maistinis bei pašarinis augalas. Šiam augalui reikalinga šiluma ir gausiai įtręšta dirva. Vaistinė žaliava gaunama iš dviejų rūšių: iš didžiojo moliūgo (Cucurbita maxima Duch.) ir iš paprastojo moliūgo (Cucurbita pepo L.). Vaisiams prinokus, sėklos išimamos ir natūraliai džiovinamos.

Sėklose būna riebalinio aliejaus iki 19°/o, cukrinių medžiagų, krakmolo, baltymų, organinių rūgščių, leicino ir kt. Be to, dar aptinkama ne visiškai ištirta medžiaga, kuri būna susikoncentravusi žievelėje po kevalu. Kai kurie autoriai nurodo, kad tai yra alkaloidinio pobūdžio medžiaga, tačiau visai netoksiška žmogaus organizmui, bet efektingai naikina virškinamojo trakto parazitus, askarides ir kt. Labai svarbu sėklas tinkamai paruošti. Pirmiausia reikia mokėti pašalinti viršutinį kevalą, nepažeidžiant tuojau po kevalu esančios žalsvos luobelės, kuri yra svarbiausia vaistinė žaliava, o pats branduolys tėra tik maistinė medžiaga. Suaugusiam asmeniui Iš karto reikia suvalgyti 90—100 g sėklų (arba 170—200 sėklų vienetų), vaikui — 50—60 g. Suvalgius nurodytą sėklų dozę, po 2 valandų duodama vidurius laisvinančių druskų.

Pagal Sašą moliūgo sėklų branduoliai turi gerą diuretinį veikimą. Sergant inkstų sutrikimu, per parą duodama suvalgyti kg sėklų arba iš sėklų išspaustų stiklinės sulčių.

Pastaruoju metu mūsų farmacinė pramonė išleidžia paruoštus miltelius (arbūzų milteliai), iš kurių pašalinamos balastinės medžiagos ir riebalinis aliejus. Vienkartinė dozė suaugusiam — 60—80 g, vaikui — 30—40 g. Prieš priimant miltelius, iš vakaro išvalomi viduriai (duodama vidurius laisvinančių druskų). Iš ryto (nevalgius) duodami milteliai su vandeniu (vandens tiek, kad susidarytų grietinės konsistencijos tyrelė, turi suvalgoma per 15—20 min.). Po 2 valandų vėl duodama vidurius laisvinančių druskų.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.