Vas 27, 2023
255 Views

Orchidėjos yra įvairi žydinčių augalų šeima

Written by

Orchidėjos yra įvairi žydinčių augalų šeima, kuriai priklauso daugiau kaip 28 000 rūšių ir daugiau kaip 100 000 hibridų. Orchidėjos aptinkamos beveik visose Žemės buveinėse – nuo tropinių atogrąžų miškų iki arktinės tundros. Jos garsėja ryškiais, egzotiškais žiedais ir jau tūkstančius metų yra labai vertinamos žmonių.

Pateikiame keletą svarbiausių faktų apie orchidėjas:

Žiedų išvaizda: Orchidėjų žiedai yra labai įvairios išvaizdos, bet paprastai turi tris žiedlapius ir tris taurėlapius, o vienas žiedlapis dažnai būna pakeistas į didelę, efektingą lūpą. Žiedai dažnai būna labai kvapnūs, įvairių spalvų ir raštų.

Auginimo sąlygos: Priklausomai nuo rūšies ir klimato, orchidėjas galima auginti patalpoje arba lauke. Joms reikia gerai drenuojamos dirvos ir netiesioginių saulės spindulių, jas galima auginti vazonuose, pakabinamuose krepšeliuose arba ant žievės ar kitų medžiagų plokščių.

Dauginimas: Orchidėjas galima dauginti dalijant, sėklomis arba vegetatyviniu būdu. Daugeliui rūšių, kad sudygtų, reikalingos specifinės sąlygos arba simbiotiniai santykiai su grybais.

Naudojimas: Orchidėjos populiarios kaip kambariniai augalai, skintos gėlės ir sodo augalai. Daugelio rūšių orchidėjų paskirtis yra svarbi kultūrinė ar medicininė, o kai kurios naudojamos kvepalų ir kitų kvapiųjų medžiagų gamyboje.

Kai kurios populiarios orchidėjų gentys: Phalaenopsis (kandžių orchidėjos), Cattleya, Dendrobium ir Paphiopedilum (moteriškos šlepetės orchidėjos).

Yra daug skirtingų orchidėjų rūšių, kiekvienai jų keliami specifiniai priežiūros reikalavimai.

Pateikiame keletą populiarių orchidėjų veislių ir bendrų priežiūros patarimų:

Phalaenopsis (motininė orchidėja): Phalaenopsis orchidėjos yra populiarūs kambariniai augalai, nes jas palyginti lengva prižiūrėti. Jos mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą ir gerai drenuojamą dirvožemį. Laistykite jas, kai dirva sausa, ir tręškite subalansuotomis orchidėjų trąšomis kas 2-3 savaites.

Cattleya: Cattleya orchidėjos garsėja dideliais, ryškiais žiedais. Joms reikia ryškios, netiesioginės šviesos ir gerai drenuojamos dirvos. Laistykite jas, kai dirva sausa, ir tręškite jas daug fosforo turinčiomis orchidėjų trąšomis kartą per mėnesį.

Dendrobijos: Dendrobium orchidėjos kilusios iš Azijos ir Australijos ir garsėja ilgaamžiais žiedais. Jos mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą ir gerai drenuojamą dirvožemį. Laistykite jas, kai dirva sausa, ir tręškite subalansuotomis orchidėjų trąšomis kartą per mėnesį.

Paphiopedilum (Lady Slipper Orchid): Paphiopedilum (Lady Lady Lady Orchid) orchidėjos žinomos dėl savo unikalių šlepetės formos žiedų. Jos mėgsta mažai arba vidutiniškai šviesią ir gerai drenuojamą dirvą. Laistykite jas, kai dirva sausa, ir tręškite subalansuotomis orchidėjų trąšomis kas 2-3 savaites.

Oncidium (šokanti orchidėja): Oncidium orchidėjos (Oncidium) žinomos dėl mažų, ryškiaspalvių žiedų kekės. Jos mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą ir gerai drenuojamą dirvožemį. Laistykite jas, kai dirva sausa, ir tręškite subalansuotomis orchidėjų trąšomis kartą per mėnesį.

Keletas bendrų orchidėjų priežiūros patarimų:

  • Užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją, kad nesiveistų grybeliai.
  • Naudokite specialų orchidėjų vazonų mišinį, sudarytą iš žievės, perlito ir kitų medžiagų, kurios užtikrina gerą drenažą.
  • Neleiskite orchidėjoms stovėti stovinčiame vandenyje, nes tai gali sukelti šaknų puvinį.
  • Orchidėjoms patinka didelė drėgmė, todėl, norėdami padidinti oro drėgmę, naudokite oro drėkintuvą arba šalia augalo padėkite padėklą su vandeniu.
  • Orchidėjas persodinkite kas 1-2 metus, kad gautumėte šviežios žemės ir išvengtumėte perpildymo.
Article Categories:
ORCHIDĖJOS

Comments are closed.