Lap 3, 2018
1198 Views

Pagrindinės lelijų ligos, kaip išvengti susirgimų

Written by

Kekerinis puvinys. Ant lapų atsiranda apskritos arba elipsinės su šviesesniu viduriu ir raudonai rudu apvadu dėmės. Iš pradžią jos būna nedidelės, vėliau didėja. Ligai stipriai išsivysčius, dėmės susilieja ir lapai pirma laiko nudžiūsta. Tokios dėmės taip pat atsiranda ant stiebų, butonų ir vainiklapių. Labai dažnai liga pažeidžia tik iš žemės išlindusius daigus. Tada ji suardo augimo kūgelį, ir augalai nustoja augti. Kai drėgnas oras, pažeistos augalo dalys apsitraukia pilka ligos sukėlėjo Botrytis elliptica (Berk.) Cooke veja tai grybo konidijakočiai su konidijomis. Ant supuvusių augalo dalių gana dažnai susiformuoja juodi maži grybo skleročiai. Esant lietingam orui ir didesniam drėgmės pertekliui, nuo kekerinio puvinio gali žūti lelijų plantacija.

Kovojant su kekeriniu puviniu, leliją nereikia sodinti žemose ir drėgnose vietose. Taip pat nesodinti jų per tankiai, kadangi tada tarp augalą susidaro drėgnas mikroklimatas. Pažeistas augalo dalis šalinti. Nuo ankstyvo pavasario lelijas profilaktiškai pakartotinai purkšti vario grupės preparatais, cinebo arba kaptano 0,3-0,5% suspensijomis. Naudinga nupurkšti ne tik augalus, bet ir žemę aplink juos. Jeigu liga stipriai paplinta, tada reikia lelijas persodinti į kitą vietą.

Fuzariozė. Apatiniai lapai iš pradžių vysta, gelsta ir pagaliau žūva. Svogūnai ir šaknys taip pat pradeda pūti. Ligos sukėlėjai yra Fusarium bulbigenum Cooke et Mass. ir Fusarium oxysporum Schl. f. lilii Imie, kurie būna dirvoje ir apkrečia joje augančius augalus. Ligą taip pat platina ir apsikrėtusi sodinamoji medžiaga.

Kad lelijos nesirgtų puviniu, reikia laikytis sėjomainos, vengti drėgmės pertekliaus.

Bakterinė dėmėtligė. Liga gali pasireikšti visose lelijų augimo stadijose, tačiau ji daugiau žalos padaro pavasarį prieš žydėjimą. Ant lapų atsiranda rudos gilios dėmės su šviesesniais, lyg riebaluotais pakraščiais. Vėliau dėmės susilieja, lapai vysta ir sudžiūsta. Stipriau pažeistų augalų žiedstiebiai dažniausiai visai neišsivysto arba pūva ir nulinksta labai jaunoje augimo stadijoje. Dėmės ant lapų gali atsirasti ir lelijoms peržydėjus.

Sergančią leliją išrovus, ant svogūnėlių matomos aiškios tamsiai rudos ovalinės arba netaisyklingos dėmės.

Lelijų bakterinį puvinį sukelia Erwinia lilii (Uyda) Magr. Kai drėgnas ir šiltas oras, bakterijos augale labai greit dauginasi ir dažniausiai augalą supūdo per 3-5 dienas.

Ligos sukėlėjas plinta su sodinamąja medžiaga. Vegetacijos metu nuo vieno augalo ant kito bakterijas gali išnešioti vabzdžiai.

Pagrindinė kovos priemonė—nesodinti ligos pradais apsikrėtusių svogūnėlių. Bakteriozės pažeistus augalus išrauti ir sunaikinti, o kitus augalus purkšti 1 proc, Bordo skiediniu.

Mozaika. Ant sergančių augalų lapų atsiranda šviesiai žalios spalvos netaisyklingos dėmės ir dryžiai, kurie išsidėsto lygiagrečiai lapo gysloms. Ligai toliau vystantis, šios dėmės nekrofizuojasi, lapai deformuojasi ir apmiršta. žiedai dažniausiai nepražysta. Tai atsitinka dėl to, kad apyžiedžio lapeliai suauga. žiedlapiai būna šlakuoti, susisukę. Toliau augalas nebesivysto.

Ligos sukėlėjas — virusas Cucumis virus 1 (Dooliffle) Smith.

Virusas lengvai persiduoda sultimis, jį platina amarai. Virusas išsilaiko sergančių augalų svogūnuose. Todėl tokių pažeistų augalų negalima toliau dauginti vegetatyviniu būdu. Norint gauti visai sveiką sodinamają medžiagą, reikia dauginti sėklomis, nes virusas per jas nepersiduoda. Kovoti su amarais.

Žieduotoji dėmėtligė. Šia liga serga daugiausia dvi lelijų rūšys: Lilium re¬gale Wies. ir L. figrinum Ker-Gawl. Ligos požymiai ant šių lelijų rūšių pasireiškia labai skirtingai. Ant L. Tigrinum atsiranda vos pastebimos dėmės, kurios vėliau išnyksta ir augalai vystosi normaliai. Ant L. regale lapų pradžių atsiranda apskritimų formos dėmės, kurios greit nekrotizuojasi. Nekrozės išplinta po visą augalą, pažeidžiama augimo viršūnė. Augalas toliau nesivysto, žiedai nesusidaro, o stiebas deformuojasi.

Ligos sukėlėjas — virusas Lily ringspot virus.

Virusas persiduoda per sultis ir amarus.

Nesandėliuoti kartu sveikų ir sergančių svogūnų, nes virusas gali persiduoti, pažeistiems svogūnams susilietus su sveikais. Kovoti su amarais.

Skrotligė. Sergą augalai lėtai auga, lapai pagelsta ir užsiriečia žemyn. Viršutiniai lapai kartais nusidažo rausvai. Žiedai būna mažesni už sveiko augalo žiedus ir ne visai išsiskleidžia. Kartais sergą augalai išleidžia daugybę ūglių. Apsikrėtę svogūnai mažesni ir silpniau išsivystę. Prasidėjus žydėjimo laikotarpiui, dėl atsiradusių lapq nekrozių augalai apmiršta.

Ligos sukėlėjas — virusas Lilium virus 1 (Ogilvie) Smith.

Virusą platina amarai.

Kovojant su šia liga ,sergančius augalus būtina pašalinti; kovoti su amarais.

Article Categories:
GĖLIŲ LIGOS

Parašykite komentarą