Spa 24, 2020
402 Views

Paprasčiausias ir daugiausia paplitęs dauginimo būdas — šakniagumbių dalijimas

Written by

Paprastai jurginų žiediniai ūgliai turi po 3 žiedynus, iš kurių vidurinysis vystosi greičiausiai, bet turi trumpą žiedynkotį, todėl jį butonizacijos fazėje reikia pašalinti. Genėti jurginai pradeda žydėti anksčiau, žiedynai išsivysto stambesni. Jurginai dauginami sėklomis, šakniagumbių (kerų) dalijimu ir auginiais. Sėklos sėjamos kovo mėn. Sėjinukai pikuojami į dėžutes 5-7 cm atstumu arba po vieną I nedidelius puodelius. Iš jų išaugę augalai pradeda žydėti pirmaisiais metais, tačiau jie ne visada būna panašūs motininius, dažniausiai visai skirtingi. Taip dauginami tuščiaviduriai vasariniai jurginai ir tie, iš kurių norima gauti naujas veisles.

Paprasčiausias ir daugiausia paplitęs dauginimo būdas — šakniagumbių dalijimas. Kiekvienoje atskirtoje dalyje turi būti bent viena sveika akutė su šakniagumbiu. Taip dalijant, iš vieno kero išauga 2-4 augalai. Norint turėti daugiau sodinukų, geriausia dauginti auginiais. Vasario—kovo mėn. jurginų šakniagumbiai sudedami dėžutes (turint šiltnamį, ant stelažų) ir iki pusės ar truputį daugiau užpilami žeme. Po kurio laiko jie išleidžia daigus — auginius. Kol auginiai pasiekia 2 cm aukščio, patalpos temperatūra turi būti 20-25° C, o paskui, kad daigai neištįstų, ji turi būti sumažinama iki 12-15° C; laistoma mažai. Auginiai, turintieji 3-4 lapus, nupjaunami ir sodinami drėgną, gerai suplūktą smėlį arba smėlio ir durpių mišini (1 : 1) dėžutėse ar inspekte.

Sodinama 2 cm gylyje. Kol jie išleidžia šaknis, inspektų langus reikia laikyti uždarytus, o dėžutes uždengtas stiklais. Be to, reikia palaikyti atitinkamą drėgmę (žalius auginius 2-3 kartus per dieną apipurkšti vandeniu), saugoti juos nuo tiesioginių saulės spindulių ir palaikyti 18-24° C dirvos temperatūrą. Tokiose sąlygose per 2-3 savaites auginiai išleidžia šaknis. įsišakniję auginiai sodinami į lapinės, kompostinės ir durpinės žemės mišinį puodeliuose. Orui atšilus, augalai išnešami į lauką, užsigrūdinti, o praėjus šalnų pavojui, sodinami atvirą gruntą. Sodinama 5-7 cm giliau, negu augo puodelyje. Dauginant šiuo būdu, iš vieno kero išauginama nuo 25 iki 40 augalų. Taip dauginami jurginai pradeda žydėti truputį vėliau, žiedynų išauga mažiau, tačiau jie daug didesni, o šakniagumbiai išauga geresni, negu jurginų, gautų, dalijant šakniagumbius.

Jurginai iškasami po šalnų, maždaug spalio mėn. pradžioje. Kasant svarbu nepažeisti šaknies kaklelio, todėl nereikia jų stipriai traukti už stiebų. Iškasti atsargiai nuvalomi, o po to džiovinami 15-20° C temperatūros gerai vėdinamoje patalpoje. Po poros savaičių nešami sandėlį (rūsį) ir laikomi per žiemą. Rūsyje turi būti 3-5° C temperatūra, drėgmės ne daugiau kaip 70%. Jurginai naudojami grupėms gazonuose sudaryti, sodinami lysvėse su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Žemaūgiai tinka bordiūrams, klomboms apsodinti, taip pat puokštėms, tik žiedai neilgai laikosi. vandenyje. Rekomenduojama skinti visiškai išsiskleidusius žiedus, nes butonai vandenyje nepražysta.

Article Categories:
JURGINAI

Comments are closed.