Rgp 10, 2022
55 Views

Paprastoji pipirmėtė – daugiametis, kultūrinis augalas

Written by

Paprastoji pipirmėtė priklauso lūpažiedžių (Labiatae) šeimai. Daugiametis, kultūrinis augalas. Kaip laukinis niekur neaptinkamas. Visame pasaulyje auginamas kaip vaistinis-technikinis augalas. Yra daug veislių bei ekotipų. Lietuvos TSR pipirmėčių kultūra sėkmingai gali būti auginama masiškai.

Žaliavoje (Folia Menthae piperitae) veikliausia medžiaga — eterinis aliejus (Oleum Menthae piperitae), kurio svarbiausia sudedamoji dalis yra mentolas (Mentholum) ir mentolo esterai. Cheminiu požiūriu mentolas yra antrinis alkoholis. Jo kiekis aliejuje yra nepastovus, tai priklauso nuo daugelio veiksni).: veislės, meteorologinių ir ekologinių, derliaus nuėmimo ir jo paruošimo sąlygų, agrotechnikos ir kt. Pipirmėčių lapų terapinis veikimas priklauso daugiausia nuo mentolo, kuris organizme raminančiai veikia nervus, ypač jutimo nervų galūnes.

Grynas mentolas plačiai vartojamas mokslinėje medicinoje įvairioms ligoms gydyti. Mentolas yra svarbiausia sudedamoji dalis validolio gamyboje. Validolis plačiai vartojamas sergant neuroze, isterija, jūros liga, migrena ir t. t. Be to, pipirmėčių lapai plačiai naudojami arbatų mišiniuose virškinamojo trakto sutrikimams reguliuoti.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.