Vas 9, 2020
668 Views

Rusmenė — daugiametė žolė stačiu šakotu stiebu

Written by

Anglų botaniką ir gydytoją Vizeringą (1875) sudomino gana įdomus faktas. Pasirodė, kad žiniuonė iš tikrųjų padeda sergant kai kuriomis širdies ligomis, tuo tarpu kai gydytojai praktiškai nieko negali padėti. Paaiškėjo, kad vaistinių augalų rinkinį, kurį vartojo gydytojas savamokslis, sudarė apie 40 žolių. Išaiškinęs jas kaip botanikas, Vizeringas padarė prielaidą, kad gydomasis efektas, matyt, priklauso nuo rusmenės. Ir štai po 10 metų, visapusiškai ištyręs augalą, mokslininkas priėjo prie išvados, kad „ši žolė daro tokį poveiki širdžiai, kokio nedaro nė vienas turimų vaistų. Ir šį poveikį galima panaudoti ligonio naudai”.

Būdinga, kad vienas iš rusų klinikinės medicinos kūrėją S. Botkinas taip pat laikė Digitalis (mokslinis rusmenės pavadinimas) „rusmenės žolę” vertingiausiu vaistu, kurį turi gydytojai. Tuo pat metu kai kurie kiti žinomi gydytojai rusmenę žiūrėjo, atvirai pasakius, gana skeptiškai. Tad kuo gi įdomus šis augalas? Ir kokia jo reikšmė? Rusmenė — dvimetė arba daugiametė žolė stačiu šakotu stiebu, lancetiškais lapais, kurie laipsniškai pereina į daugiašalę kekę. TSRS auga 6 rūšys (iš 21). Žiedas savo forma truputį panašus į antpirštį.

Šis augalas ir šiandien nevisiškai ištirtas, nors atlikta ir daroma nepaprastai daug tyrimų. Esant būtinam reikalui, Digitalis padidina energijos kiekį širdies raumenyje, savotišką mūsų širdies naudingo veikimo koeficientą. Gana svarbūs mokslininkų gauti rezultatai rodo, kad rusmenė tai ne „botagas” širdžiai, o greičiau „avižos”. Tačiau jos gydomosios savybės įvairiems ligoniams reiškiasi nevienodai. Tai būtinai reikia turėti omenyje. Didelės reikšmės Digitalis gydomajam poveikiui turi organizmo mineralinio medžiagų apykaita, ypač kalio, natrio ir kalcio jonų santykis. Jų stoka arba perteklius gali sukelti įvairių sutrikimų, kartais net baigtis tragiškai. Todėl jokiu būdu negalima rusmenės vaistais gydytis patiems, be gydytojo nurodymo.

iš rusmenės gaminami preparatai digitoksinas, lantozidas. Pastarasis mažiau kaupiasi organizme negu kai kurie kiti. Gana plačiai vartojamas ir toks preparatas, kaip celanidas ir kai kurie jo analogai, pavyzdžiui, digoksinas, kuris greičiau pasišalina iš organizmo ir veikia jau po 15 minučių jį suleidus į veną arba po 30 minučių jį išgėrus.

Sąjunginės vaistų pramonės ministerijos tarybiniuose ūkiuose Krasnodaro krašte, taip pat Kobulečio tarybiniame ūkyje (Adžarijos ATSR) auginama paprastoji rusmenė, iš kurios lapų gaminami milteliai, sausas ekstraktas, gitalenas, kordigitas, vaistai, padedantys gydyti lėtinį širdies nepakankamumą.

Šio augalo biologiškai aktyvios medžiagos lėtai pasišalina iš organizmo, todėl, ilgai vartojant gydymui nustatytas dozes, galima apsinuodyti. Šią gėlės savybę gydytojai žino ir jos preparatus kaitalioja su kitais širdį veikiančiais vaistais.

Rusmenės preparatai sukelia kontraindikacijas esant smarkiai sulėtėjusiam pulsui, padažnėjus stenokardijos priepuoliams, esant miokardo infarktui.

Visos augalo dalys yra nuodingos ne tik žmogui, bet ir gyvuliams. Galima apsinuodyti arti tų vietų, kur rusmenė auga. Žinoma atvejų, kai apsinuodijo avys, antys, smaguriavusios, išrautais augalais. Apsinuodijus pažeidžiamabūna skrandžio ir žarnyno sutrikimų. Įsidėmėkime kad rusmenės preparatus galima vartoti tik gydytojui paskyrus.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.