Spa 18, 2019
748 Views

Šalavijas – Lūpažiedžių šeimos augalas, laisvai augantis Šiaurės Amerikos

Written by

Šalavijas (Salvia L.)

Lūpažiedžių (Lamiaceae) šeimos augalas, laisvai augantis pietinėje Šiaurės Amerikos dalyje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. į Europą įvežtas 1822 m. iš Meksikos.

Darželinis šalavijas (S. splendens Ker.-Gawl.). Daugiametis, pas mus auginamas kaip vienmetis, turi tankų, gausiai lapuotą, atvirkščiai piramidės formos krūmą. Lapai priešpriešiniai, plačiai kiaušiniški, jų viršūnės nusmailėjusios, pakraščiai karpyti. Šaknys kuokštinės. Žiedynas — kekė, sudarytas iš menturiškai išsidėsčiusių, netaisyklingų, daugiausia ryškiai raudonų žiedų. Vaisius riešutas. Yra veislių violetiniais, rožiniais ir baltais žiedais. Gražesnės veislės: Knirps, Scarlet, Picollo, Fire Ball ir kt.

Mėgsta trąšią, lengvą dirvą ir saulėtas vietas. Dauginamas sėklomis ir kartais žaliais auginiais.

Sėklos sėjamos vasario—kovo mėn. šiltnamiuose ) dėžutes. Tinkamiausia žemė lapinė arba inspektinė, sumaišyta su smėliu. Augalai greičiau sudygsta, jeigu dėžutės iš pradžių pamirkomos vandenyje, o po to pridengiamos stiklu ir popieriumi. Stiklas nuimamas, pasirodžius pirmiesiems daigeliams. Pirmą kartą daigai pikuojami 3-5 cm atstumu ) dėžutes, antrą kartą jie sodinami į inspektus arba 7-9 cm skersmens puodelius. Kad krūmas geriau šakotųsi, daigai dviejų lapelių porų fazėje pinciruojami.

į atvirą gruntą sodinama, praėjus šalnoms, 20-30 cm atstumu. Gerai auga, jei dirva iš anksto patręšta mėšlu. Silpnai žydi pertręštoje dirvoje, taip pat ilgalaikių sausrų metu. Reikia gausiai laistyti, tačiau, saulės atokaitos metu palaiscius, meta žiedus.

Šalavijai sodinami lysvaitėse, grupuojami su kitomis vienmetėmis gėlėmis, tinka bordiūrams. Auginami palangių bei balkonų loveliuose, kai kur mėgiama puodelinė gėlė.

Article Categories:
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą