Gru 5, 2022
334 Views

Tikroji lavanda – daugiametis puskrūmis

Written by

Tikroji lavanda priklauso lūpažiedžių (Labiatae) šeimai. Daugiametis, puskrūmis. Savaime auga Viduržemio jūros pakraščiais (Italija, Ispanija, Graikija). Lietuvos TSR gali būti sėkmingai auginamas kaip kultūrinis augalas. Mūsų sąlygomis lavanda vienoje vietoje auga 5—7 metus, vėliau pradeda nykti, todėl reikalinga atnaujinti krūmelius vegetatyviškai arba užauginti iš sėklų. Žydi liepos ir rugpjūčio mėn. smulkiais, į mentures sukrautais, violetinės spalvos žiedeliais. Menturės, išsidėsčiusios tankokai ant žiedkočio, sudaro lyg varpą.

Vaistinei žaliavai gaminti (Flores Lavandulae, Flores Lavandulae majoris) pjaunami visi žiedynai vos tik pradėjus žiedeliams skleistis ir tuojau džiovinami pavėsyje, gerai vėjo perpučiamoje vietoje. Sudžiūvę žiedai turi stiprų kvapą. Žaliavoje randama eterinio aliejaus iki 3, kurio svarbiausia sudedamoji dalis yra linanolas ir jo esterai, borneolas bei cineolas. Iš žiedų gaminamas eterinis aliejus (Oleum Lavandulae), kuris vartojamas parfumerijoje, kosmetikoje ir medicinoje. Be to, yra tanidinių medžiagų, organinių rūgščių ir kt.

Žaliavos terapinis veikimas pasireiškia kaip skausmą mažinanti ir diuretinė priemonė, vartojama kompresams ir Sutinimams. Lavandos žaliava su ramunės žiedais dažnai vartojama ausų, veido skausmams raminti. Be to, eterinis aliejus tinka naikinti parazitams (utėlėms ir rūbų kandims). Žieminiai rūbai vasarai apibarstomi žiedais, o dar geriau apipurkšti juos aliejumi ir uždaryti spintose

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.