Vas 27, 2023
311 Views

Tulpė yra populiari pavasarį žydinti svogūninė gėlė

Written by

Tulpė yra populiari pavasarį žydinti svogūninė gėlė, vertinama dėl ryškių, efektingų žiedų.  Tulpės – tai pavasarį žydinčių svogūninių augalų gentis, kilusi iš Vidurinės Azijos ir jau šimtmečius auginama dėl spalvingų taurės formos žiedų.

Yra užregistruota daugiau kaip 3 000 tulpių veislių, kurių spalvos, formos ir dydžiai labai įvairūs.

Pavienės ankstyvosios tulpės pavasarį pražysta pirmosios, paprastai balandžio mėnesį. Jos turi vidutinio dydžio žiedus, kurie būna įvairių spalvų – nuo grynai baltos iki sodriai raudonos. Populiariausios ankstyvųjų tulpių veislės: “Apricot Beauty”, “Red Emperor” ir “Purple Prince”.

Dvigubos ankstyvosios tulpės turi kelis žiedlapių sluoksnius ir būna įvairių spalvų. Jos taip pat žydi anksti, dažniausiai balandžio mėnesį. Populiariausios dvigubų ankstyvųjų tulpių veislės: ‘Monte Carlo’, ‘Foxtrot’ ir ‘Royal Acres’.

Tulpės “Triumph” – tai vidutinio aukščio arba aukštos tulpės dideliais, pavieniais žiedais, žydinčios nuo pavasario vidurio iki pabaigos. Jos būna įvairių spalvų ir pasižymi stipriais stiebais bei ilgaamžiais žiedais. Populiariausios Triumph tulpių veislės: ‘Negrita’, ‘Apeldoorn’ ir ‘Golden Apeldoorn’.

Darwin hibridinės tulpės yra aukštos tulpės su dideliais, pavieniais žiedais, žydinčios nuo pavasario vidurio iki pabaigos. Jos pasižymi ryškiomis spalvomis ir tvirtais stiebais, todėl yra populiarus skintų gėlių pasirinkimas. Populiariausios Darwin hibridinių tulpių veislės: ‘Apeldoorn’, ‘Daydream’ ir ‘Salmon Impression’.

Papūginių tulpių žiedai dideli, raukšlėti, įvairių spalvų, dažnai dryžuoti arba dryžuoti. Jos žydi nuo pavasario vidurio iki pabaigos ir yra populiarus skintų gėlių pasirinkimas. Populiariausios papūginių tulpių veislės yra ‘Rococo’, ‘Estella Rijnveld’ ir ‘Black Parrot’.

Kraštuotosios tulpės turi kutuotus, raukšlėtus žiedlapius, kurie suteikia joms išskirtinę išvaizdą. Jos būna įvairių spalvų ir žydi nuo pavasario vidurio iki pabaigos. Populiariausios kutuotų tulpių veislės: ‘Burgundy Lace’, ‘Fantasy Princess’ ir ‘Swan Wings’.

Lelijomis žydinčių tulpių žiedlapiai yra ploni, smailūs, dažnai išlenkti arba atlenkti, todėl atrodo grakščiai ir elegantiškai. Jos būna įvairių spalvų ir žydi nuo pavasario vidurio iki pabaigos. Populiariausios lelijomis žydinčių tulpių veislės yra ‘West Point’, ‘Ballerina’ ir ‘White Triumphator’.

Taip pat yra daugybė kitų tulpių veislių, įskaitant viridiflora tulpes, kurių žiedlapiai turi žalių žymių, ir rembrandt tulpes, kurių žiedlapiai turi spalvotus dryžius ar liepsneles.

Rinkdamiesi tulpių veisles atsižvelkite į tokius veiksnius kaip žydėjimo laikas, spalva ir aukštis, kad sukurtumėte vientisą ir gražią ekspoziciją. Taip pat svarbu pasirinkti sveikus, aukštos kokybės svogūnėlius ir sodinti juos į gerai drenuojamą dirvą, saulėtoje ar iš dalies saulėtoje vietoje. Tinkamai prižiūrimos tulpės gali ilgus metus gražiai žydėti jūsų sode.

Pateikiame keletą bendrų patarimų, kaip auginti ir prižiūrėti tulpes:

Tulpių sodinimas: Tulpės turėtų būti sodinamos rudenį, geriausia likus 4-6 savaitėms iki pirmųjų stiprių šalnų. Parinkite vietą, kurioje būtų nuo visiškos saulės iki dalinio pavėsio ir gerai drenuota dirva. Svogūnėlius sodinkite 6-8 cm gylyje ir 4-6 cm atstumu vienas nuo kito, smailuoju galu į viršų.

Laistymas: Tulpės mėgsta tolygiai drėgną dirvožemį, tačiau būkite atsargūs, kad neperlaistytumėte ir neleiskite, kad dirva permirktų. Laistykite giliai kartą ar du kartus per savaitę arba pagal poreikį, kad dirva neišdžiūtų.

Tręšimas: Tulpės tręšiamos rudenį, kai sodinamos, svogūninėmis trąšomis, o pavasarį, kai pasirodo ūgliai, – dar kartą. Trąšų kiekį ir naudojimo laiką nurodykite vadovaudamiesi ant pakuotės pateiktomis instrukcijomis.

Priežiūra: Nukirpkite nužydėjusius žiedus, kad nesusidarytų sėklų ir būtų išsaugota svogūnėlių energija. Po žydėjimo leiskite lapams natūraliai nunykti, nes tai padeda svogūnėliams kaupti energiją kitų metų augimui.

Kenkėjų ir ligų kontrolė: Tulpės gali būti jautrios kenkėjams, pavyzdžiui, amarams, ir ligoms, pavyzdžiui, tulpių gaisrui ir botrytei. Reguliariai stebėkite augalus ir, jei reikia, imkitės priemonių problemoms išvengti arba gydyti.

Žiemojimas: Šalto klimato zonose tulpes reikia apsaugoti nuo didelio šalčio ir šalnų. Mulčiuokite dirvą aplink svogūnėlius šiaudų ar lapų sluoksniu arba uždenkite lysvę šalčio antklode ar eilėmis.

Tai tik keletas bendrų patarimų, kaip auginti ir prižiūrėti tulpes. Konkretūs priežiūros reikalavimai gali skirtis priklausomai nuo veislės ir klimato, todėl visada verta išsiaiškinti konkrečios auginamos veislės poreikius.

Article Categories:
TULPĖS

Comments are closed.