Sau 23, 2020
543 Views

Vaistai iš pakalnutės stiprina širdies susitraukimus

Written by

Kas nepažįsta kvapų pavasarinių gėlių — pakalnučių! Paprastoji pakalnutė yra slėnių lelija, žydinti gegužės mėnesi. Pagal legendą, pakalnutė apraudojo praėjusį pavasarį tokiomis karštomis ašaromis, kad kraujas ištryško

iš „jos širdies” ir nuspalvino žalias ašaras ryškiai raudonai. Pakalnutė — daugiametis paunksminis augalas 15 20 cm aukščio stiebu, su nusvirusiais ant trumpų lankiškų žiedkočių baltutėliais, tarsi porcelianiniais varpeliais su atlinkusiais danteliais. Auga TSRS europinės dalies miškų zonoje.

Balti pakalnutės žiedai nuo seno buvo vartojami gydymui. Rusijoje pakalnutę vartojo širdies ligoms, nuomariui, akių ligoms gydyti. Anglijoje pakalnutės žiedų vandeninis antpilas buvo vadinamas „auksiniu vandeniu”, ilgai buvo vartojamas nervų ligoms gydyti. Auksiniu tą antpilą vadino todėl, kad pardavinėjo jj paauksuotuose arba pasidabruotuose flakonuose. Vienu metu smulkūs pakalnutės milteliai su kaštono sėklų milteliais buvo pagrindiniai Šnejebergo uostomojo tabako, kuris buvo vartojamas gavus slogą ir skaudant galvą, komponentai. Gydymui kartais vartojama augalo žiedų spiritinė tinktūra.

Farmakologines pakalnutės žiedų savybes ištyrė rusų mokslininkas N. Bogojavlenskis, vadovaujamas akademiko I. Pavlovo. Pakalnutė gana plačiai vartojama sergant ūminiu ir lėtiniu širdies nepakankamumu, esant kai kurioms širdies ydoms ir neurozėms. Šio augalo preparatai, ne taip, kaip kiti širdį veikiantys vaistai, veikia greitai, bet trumpai. Dažnai jie vartojami kartu su valerijonu ir gudobele. Gydymui tinka žiedai, kurie renkami žydėjimo metu. Paprastosios pakalnutės pagrindinį komponentą sudaro karčiosios medžiagos — glikozidai, daugiausia ir veikiantys širdį.

Vaistai iš pakalnutės stiprina širdies susitraukimus, išlygina ir vidutiniškai sulėtina širdies ritmą, padidina kraujospūdį. Pakalnutės tinktūra (pakalnutės lašai) geriama po 15-20 lašų (suaugusiam žmogui) 2-3 kartus per dieną. Kai atsiranda ryškių širdies veiklos sutrikimų, į veną leidžiamas pakalnutės preparatas korglikonas gliukozės valgomosios druskos tirpale (fiziologiniame tirpale).

Visas augalas ir preparatai iš pakalnutės yra nuodingi. Apsinuodyti galima vartojant nepagrįstai per dideles dozes valgant raudonus pakalnutės vaisius, kurie subręsta rudenį. Apsinuodijus atsiranda šleikštulys, svaigsta galva, engia ausyse, smarkiau plaka širdis, vemiama, būna traukulių ir kitų apsinuodijimo požymių. Tada pirmiausia atvykstant gydytojui) reikia išplauti skrandį. Beje, nerūpestingai išmesta pakalnučių puokšte gali apsinuodyti suėdę gyvuliai. Tačiau šį augalą noriai ėda dėmėtieji elniai. Pakalnutės eterinis aliejus labai vertinamas parfumerijos pramonėje. Jis vartojamas esencijoms, kurios yra geriausių kvepalų vienas komponentų, gaminti.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.