Lap 27, 2022
1468 Views

Vaistinė medetka – vienmetis, žolinis, dekoratyvinis augalas

Written by

Vaistinė medetka priklauso graižažiedžių (Compositae) šeimai. Tai vienametis, žolinis, mūsų darželiuose mėgstamas dekoratyvinis augalas. Mūsų respublikoje savaime neauga, bet užveista greitai išsiplatina, nes pati užsisėja. Jos yra daug dekoratyvinių formų. Žydi nuo birželio mėn. iki vėlyvo rudens auksiniais geltonais žiedais.

Medicinoje medetkos žiedai (Flores Calendulae) buvo vartojami jau XII amžiuje. Pastaraisiais metais tarybiniai specialistai tyrimais nustatė, kad medetkų žiedų preparatai efektingai veikia centrinę nervų sistemą, mažina kraujo spaudimą, retina širdies susitraukimus. Be to, konstatuotas efektingas veikimas esant pūlingoms žaizdoms, furunkuliozei ir panašiais atsitikimais. Mokslinėje medicinoje medetkų žiedai bei jų preparatai laikomi kaip antispasmoliticum bei dermatoplasticum.

Žieduose esančios veikliosios medžiagos dar ne visiškai ištirtos, tačiau nustatyta, kad juose yra flavoninės dažo medžiagos karotino (provitamino A), eterinio aliejaus, saponinų, inulino ir organinių rūgščių. Pagal prof. Mušinskį vamzdeliniuose žieduose aptinkama medžiaga, kuri savo veikimu panaši j hormoną folikuliną. Pagal Tokiną žieduose yra fitoncidų. Gydymo galia tam tikra dalimi priklauso nuo karotino, kuris skatiną ląstelių regeneraciją ir tuo pačiu greitą žaizdos gijimą.

Literatūroje randama daug nurodymų apie medetkų efektingą veikimą įvairiais atvejais

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.