Kov 23, 2023
336 Views

Vaistinė taukė yra daugiametis žolinis augalas

Written by

Vaistinė taukė yra daugiametis, iki 100 cm aukščio žolinis augalas. Jos stiebas – stačias, storas, sultingas, tuščiaviduris, plaukuotas, šaknys – ilgos, storos, šakotos, paviršius juodas. Lapai – dideli, pražanginiai, plaukuoti. Augalas žydi gegužės-rugsėjo mėnesiais šviesiai violetiniais žiedais.

Auga drėgnose vietose, upių pakrantėse, patvoriuose, prie sodybų, auginamas kolektyviniuose soduose, darželiuose. Vaistinei žaliavai rudenį ir pavasarį kasamos taukės šaknys. Iškastos jos nuvalomos, nuplaunamos, supjaustomos ir džiovinamos gerai vėdinamose pastogėse arba džiovyklose 45-50°C temperatūroje. Išdžiovintos šaknys yra juodos, saldžiai gleivingo skonio.

Vaistams tinka trejus metus.

Taukės šaknyse yra gleivių (30%), raugų, cukraus ir mineralinių medžiagų, cinoglosino, konsolidino alantojino, saponinų, dervų, inulino, organinių rūgščių (galinės, asparagino), eterinio aliejaus, krakmolo, pektino.

Taukės šaknų veikliosios medžiagos stimuliuoja ląstelių regeneraciją, gerina audinių gijimą, todėl šaknų nuoviru skalaujama burna sergant paradontoze ir gleivinės uždegimu. Jos preparatais gydoma venų uždegimas, sumušimai, išnirimai, furunkulai ir kt. Šviežios šaknys arba jų sultys vartojamos išoriškai sunkiai gyjančioms žaizdoms, opoms, sumušimams, išnirimams, lūžiams ir kraujavimams iš nosies gydyti.

Iš šviežių taukės šaknų gaminamas tepalas: žaliava sutarkuojama ir sumaišoma lygiomis dalimis su kiauliniais taukais. Iš šaknų paruoštos gleivės apsaugo virškinimo trakto gleivinę nuo mechaninių ir cheminių pažeidimų.

Šaknų nuovirui paruošti imama 10 g susmulkintos žaliavos ir užpilama stikline verdančio vandens, virinama 10 minučių, nukošiama ir naudojama skalavimui, kompresams, pavilgams.

Taukės šaknų užpilui

Paruošti imamas vienas valgomasis šaukštas susmulkintos žaliavos ir užpilama puse stiklinės kambario temperatūros vandens, laikoma 8 valandas. Tuomet vanduo nupilamas į kitą indą, o likusi žaliava vėl užpilama stikline verdančio vandens, virinama verdančio vandens vonelėje 10 minučių, perkošiama.

Paskui abu skysčiai sumaišomi ir antpilas geriamas visą dieną kas dvi valandas po vieną valgomąjį šaukštą. Vaistai laikomi vėsioje ir tamsioje vietoje dvi paras. Vokietijoje gaminamas preparatas – consoliplast, kurio sudėtyje yra ir vaistinė taukė. Jis vartojamas nuo skausmo, uždegimo, gerina kraujotaką.

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.