Rgp 2, 2022
565 Views

Vaistinė žaliava – Rusmenė

Written by

Rusmenės priklauso bervidinių (Scrophulariaceae) šeimai. Vaistinei žaliavai gaminti tinka šios rūšys: raudonžiedė (D. purpurea L.), didžiažiedė (D. ambigua Murr.), plaukuotoji (D. Lanata Ehrh.) ir rudoji rusmenė (D. ferruginea L.).

Lietuvos TSR savaime auga didžiažiedė rusmenė, kitos rūšys gali būti sėkmingai kultivuojamos kaip vienmečiai bei dvimečiai augalai.

Raudonžiedės rusmenės lapai (Folia Digitalis) ir iš jų pagaminti preparatai mokslinėje medicinoje plačiai vartojami jau nuo XVIII šimtmečio; kitos rūšys pradėtos naudoti pastaraisiais dešimtmečiais.

Svarbiausios veikliosios medžiagos yra gliukozidai, kurių būna įvairūs kiekiai, priklausomai nuo botaninės augalo rūšies, žaliavos paruošimo būdo ir kt. Cardiaca grupės gliukozidams būdinga tai, kad jie natūraliame pavidale yra nepatvarūs. Veikiami drėgmės ir fermentų, jie suskyla iki neveiklių medžiagų. Todėl žaliava turi būti stabilizuojama. Be t.o, gliukozidų terapinė galia priklauso daugiausia nuo preparatų paruošimo būdo. Stabilizuota žaliava vadinama Folia Digitalis titrata. Bendrai rusmenių gliukozidai yra tirpūs ir greitai difunduoja. Tačiau kai kurie iš jų, pavyzdžiui, digitoksinas, žymiai blogiau difunduoja ir sunkiai išsiskiria iš organizmo, dėl to atsiranda kumuliacija. Šaltame vandenyje paruoštos ištraukos (maceratio) turi tiktai lengvai tirpstančius gliukozidus. Tokios ištraukos paprastai neduoda kumuliacijos. Tačiau karštu būdu pagaminti preparatai (infusum, decoctum) turi sunkiai tirpstančius gliukozidus ir jie veikia žymiai efektyviau. Taip pat veikia ir spiritinės ištraukos (tinctura) ir jos gali sukelti kumuliacijas.

Reikia pažymėti, kad pastaruoju metu mūsų farmacinė pramonė pradėjo daugiau dėmesio kreipti į rudąją rusmenę (Digitalis ferruginea L.). Iš jos žalių lapų gaminamas preparatas „Sukkudifer“. Tai skystis, kurio 1 ml turi 5—6 varlių veikimo vienetus (VVV). Šis preparatas vartojamas širdies nepakankamumui gydyti. Vienkartinė dozė— 10—15 lašų 2—3 kartus per dieną. Be to, gaminamas preparatas „Satiturani“, tai tabletės, kuriose yra kompleksas gliukozidų. Vienoje tabletėje būna 3,5 VVV. Iš rudosios rusmenės dar gaminamas preparatas „Digalen-neo“. Tai vandeninė ištrauka, apvalyta nuo balastinių medžiagų. Viename ml yra 3 VVV. Sis preparatas pasižymi tuo, kad, priimtas į vidų bei įšvirkštas po oda, greitai veikia širdį. Išleidžiamas ampulėse ir flakonėliuose.

Gana sudėtingas preparatas yra „kardiovalenas“. Į šio preparato sudėtį įeina pilkojo tvertiko žalios žolės sultys, adonizidas, gudobelės ekstraktas, kamfora ir šviežių (nedžiovintų) valerijono šaknų sultys. 1 ml šio preparato turi 45—50 VVV, kuris daugiau vartojamas nuo reumatinių širdies sutrikimų. Vienkartinė dozė — 15—30 lašų du kartus per dieną. Taip pat išleidžiamas preparatas „Lantosid”. Jis gaminamas iš plaukuotosios rusmenės (Digitalis lanata) lapų. Vienkartinė dozė — 10—20 lašų 2—3 kartus per dieną. Tenka pabrėžti, kad visus rusmenių preparatus galima vartoti tiktai gydytojui-terapeutui nurodžius

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.