Rgs 28, 2018
784 Views

Vienmečių gėlių ligos: Petunija

Written by

Petunijos grybinėmis ligomis serga retai. Kartais ant lapų galima pamatyti rudas arba pilkšvas dėmes, kurias sukelia grybai Phylosficfa pefuniae Sneg. arba Ramularia pefuniae Cke,

Kovojant su šiomis ligomis, reikia nuskinti ir sunaikinti sergančius lapus ir purkšti augalus vario preparatais, cinebu arba kaptanu.

Mozaika. Sergančių augalų lapai būna išmarginti žaliomis arba geltomis dėmėmis. llgainiui dėmės apmiršta.

Ligotų augalų augimas būna sutrikęs, lapai stipriai garbanoti. Kai kurių veislių jaunų lapų pakraščiai būna užsirietę į viršų ir turi šaukšto formą. Ant iškraipytų vainiklapių pastebimos netaisyklingos pilkšvos dėmės ir dryžiai.

Ligos sukėlėjas— virusas Nicofiana virus 1 (Mayer) Smith.

Virusas lengvai persiduoda per sultis. Atliekant priežiūros darbus, gali būti mechaniškai pažeisti sergantys ir sveiki augalai. Sergančiu augalų sultys per invenforių, darbo įrankius, darbininkų rankas patenka ant mechaniškai sužeistų sveikų augalų ir pastarieji užsikrečia.

Šis virusas yra labai paplitęs. Jis sutinkamas net ant 221 rūšies augalų, iš kurių daugiau kaip 40 rūšių dekoratyviniai augalai. Šiltnamiuose, kur auginti kartu ir pomidorai, ypač galima šio viruso infekcija, nes pomidorai labai serga mozaika. Jie patys yra šio viruso rezervatoriai (maitintojai), gali užkrėsti dekoratyvinius augalus ir užsikrėsti nuo jų.

Kovojant su mozaika, būtina sunaikinti sergančius augalus, o darbo įrankius dezinfekuoti 5% natrio trifosfato tirpalu.

Priegyslinė mozaika. Lapu gyslelės smarkiai pašviesėjusios. Kartais jos būna apsuptos tamsiai žalių lapo plotelių. Sergančių augalų stiebo tarpubambliai būna sutrumpėję, žiedai pasidaro šlakuoti, nes ant jų vainiklapių susidaro dryžiai ir koncentriškos dėmės.

Ligos sukėlėjas — virusas Solanum virus 2 (Orton) Smith.

Virusą platina amarai. Jie, maitindamiesi sergančių ir sveikų augalų sultimis, pasfaruosius užkrečia. Petunijos šiuo virusu gali užsikrėsti nuo bulvių.

Kovojant su šia liga, reikia pašalinti sergančius augalus. Kovai su amarais galima naudoti anabazino sulfatą (0,4% muilo ir 0,2% preparato litrui vandens).

Žvaigždėtoji mozaika. Ligos pavadinimas yra kilęs dėl susidariusios ant lapų žvaigždėtos mozaikos. Sergant šia liga, lapai labai garbanoti, matyti nekrozės, iškraipymai, sutrikęs augimas.

Ligos sukėlėjas — virusas Lycopersicum virus 4 Smith.

Ligą platina amarai, taip pat dirvoje esantieji mikroorganizmai. Todėl būtina kovoti su amarais ir dezinfekuoti dirvą.

Dryžligė. Ant augalo lapų— nedideli chlorofiški pašviesėjimai ir silpnai mozaikiškas dėmėtumas. Veislių, turinčių tamsiai raudoną žiedų spalvą, vainiklapiai netaisyklingai išmarginti ryškiomis, melsvai juodomis dėmėmis ir dryžiais.

Ligos sukėlėjas — virusas Brassica virus 2 Smith.

Kovojant su šia liga, sergančius augalus būtina pašalinti.

Article Categories:
GĖLIŲ LIGOS · VIENMETĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą