Bir 18, 2016
4383 Views

ZEBRINA – kambarinė lapinė gėlė

Written by

ZEBRINA (Zebrina Schnizl.)

Zebrina karoklė (Zebrina pendula Schn.). Komelininių (Commelinaceae) šeimos augalas. Kilęs iš Amerikos tropikų. Stiebai žoliniai, svyrantys. Lapai žali, išilgai eina dvi sidabro spalvos juostos. Apatinė lapų pusė purpuriškai raudona. Žiedai purpuriniai, maži, išauga iš lapų pažastų. Retai auginamas jos dekoratyvinis var. quadricolor. Lapai tokie, kaip ir zebrinos karoklės, tik intensyviai išmarginti raudonai rausva spalva (be pagrindinių sidabro spalvos juostų).

Purpurinė zebrina (Zebrina purpusii Bruelm.). Lapai platūs, nusmailėjusia viršūne. Lapų spalva priklauso nuo šviesos: šviesioje vietoje augančių violetiškai žali, tamsioje vietoje— purpuriškai raudoni, saulės atokaitoje — tamsiai raudoni.

Dauginama auginiais ištisus metus, kaip ir tradeskantės. Auginiai pjaunami 8-10 cm ilgio ir sodinami tiesiog į vazonus. Į 10 cm skersmens vazonus sodinama po 5 šakutes. Pasodinti auginiai iš pradžių laikomi tamsioje vietoje, saikingai laistomi. Po savaitės išleidžia šaknis, ir augalai perkeliami į šviesesnę vietą. Vėliau laistomi normaliai. Zebrina ir tradeskantė gerai auga kompostinėje ar inspektinėje žemėje. Tręšiama srutomis. Margalapių formų negalima pertręšti azoto trąšomis, nes lapai praranda margumą. Geriau tręšti mineralinių trąšų mišiniu (3 g litrui vandens). Tradeskantės ir zebrinos gerai auga šiltose ir vėsesnėse patalpose. Tradeskantė gali žiemoti 6-8°C, zebrina —12-15°C temperatūroje. Augalai greit prisitaiko prie sauso kambario oro. Gerai auga tamsiose patalpose. Margalapės formos gražiai atrodo šviesiose patalpose. Realizacijai ir dekoravimui augalai tinka po 3-4 savaičių nuo pasodinimo. Gražiai atrodo dvejus metus, po to reikia pakeisti arba atnaujinti.

Tinka ažūrinėms sienelėms dekoruoti, ant lentynėlių, kaip svyrantis augalas, loveliuose derinyje su stambialapiais augalais.


Šaltinis: A. Lučinskienė „Kambarinės lapinės gėlės“ ir wikipedia

Article Categories:
KAMBARINĖS GĖLĖS

Parašykite komentarą