Lap 22, 2021
599 Views

Žodis agurkas paimtas iš graikų kalbos ir reiškia neprinokęs, nepribrendęs

Written by

Žodis agurkas paimtas iš graikų kalbos ir reiškia neprinokęs, nepribrendęs. Agurkas — seniausia daržovė. Agurkai plačiai paplitę visame pasaulyje. Jų tėvynė laikoma Indija, čia jie auginami ne mažiau kaip 3000 metų prieš mūsų erą. Agurkai buvo auginami daugeli šimtmečių ir Egipte šalia kitų moliūginių augalų. Apie agurkų auginimą Rusijoje patikimiausių duomenų yra iš XVI amžiaus, apie juos užsimenama ir „Domostrojuje”. Agurkai turi daug fosforo, kalio, magnio, geležies druskų ir mikroelementų, pavyzdžiui, vario, mangano, kobalto, cinko, jodo. Geležies agurkuose yra daugiau negu žemuogėse, vynuogėse, juoduosiuose serbentuose. Juose yra eterinių aliejų, vitaminų C, B, PP, pantoteno rūgšties. Dauguma biologiškai aktyvių medžiagų susitelkę po pačia luobele, dėl to agurkai vartojami nelupti, nenupjovus viršutinio sluoksnio.

Senovės graikų gydytojai manė, kad agurkai mažina karščiavimą. Agurko, kaip ir aguročio, sėklos buvo vartojamos aršado gėrimui paruošti. Jis buvo geriamas pakilus temperatūrai, esant inkstų akmenims. Hipokratas teigė, kad švieži agurkai naudingi sergant plaučių tuberkulioze. Kalio druskos (iki 15 mg 100 gramų), esančios agurkuose, padeda pasišalinti iš organizmo vandeniui ir valgomajai druskai, o tai naudinga asmenims, sergantiems širdies, kraujagyslių ir inkstų ligomis. Švieži agurkai vertinami ir kaip kosmetikos priemonė. Jų sultys gaivina odą, ją balina ir suteikia matinę spalvą, aksomiškumą, taip pat padeda pašalinti spuogus, strazdanas, pigmentines dėmes. Parfumerijos pramonė gamina „Agurkinį” losjoną, kuris turi natūralių agurko sulčių, medetkos ir ramunės antpilo, „Agurkinį pieną” su agurko sultimis spirite.

Agurkų sulčių ir agurkų žalios luobelės vandeninio antpilo galima pasigaminti ir namuose. Tam reikalui 4 valgomieji šaukštai susmulkintų šviežių agurkų su luobele užpilama 2 stiklinėmis verdančio vandens, duodama pritraukti 4 valandas, iškošiama ir vartojama apiplovimams ir pavilgams kaip kosmetikos priemonė. Nesudėtinga paruošti ir tinktūrą iš agurkų. Jie susmulkinami, išspaudžiamos ir iškošiamos sultys, pridedama dvigubas kiekis degtinės arba spirito. Tinktūra laikoma sandariai uždarytame inde. Veidui trinti esant spuogams, pigmentinėms dėmėms, skystajai seborėjai tinktūra praskiedžiama vandeniu (vienai agurkų antpilo daliai imama 2 dalys vandens).

Article Categories:
AUGALAI

Comments are closed.